Bilim Kurulu corona virüsün yoğunlaştığı yaş aralığını paylaştı

Bilim Kurulu corona virüsün yoğunlaştığı yaş aralığını paylaştı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz son zamanlarda artan vakalar hakkında değerlendirmelerde bulundu ve özellikle artan vaka sayılarında gençlerin de olduğunu belirtti. Kayıpmaz açıklamalarında hastalığın daha çok 25 - 49 yaş arasındaki kişilere yoğunlaştığını ifade etti.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz yaptığı açıklamalarında genç hastaların da altta yatan hiçbir hastalığı olmadığı halde yoğun bakımda yatarak tedavi gördüklerini belirtti ve ne yazık ki hayatını kaybeden genç hastaların olduğunu belirtti. Kayıpmaz açıklamalarında virüsün yoğunlaştığı yaş aralığını da paylaştı.

VİRÜSÜN YOĞUNLAŞTIĞI YAŞ ARALIĞINI AÇIKLADI

Kayıpmaz açıklamalarında son zamanlarda ülke genelinde artan vaka sayılarının içerisinde gençlerin fazla olduğunu belirtti ve dünyada vaka sayısının 63 milyonu geçtiğini 1 milyon 465 binden fazla insanın da hayatını kaybettiğini vurguladı. Açıklamalarında ülkemize bakıldığında her gün yaklaşık 30 bin yeni vaka olduğunu bunların içinde ağır hasta sayısının dün itibari ile 5 bini geçtiğini fiade eden Doç. Dr. Kayıpmaz ağır hasta sayısında artış olduğunda Sağlık Bakanlığı'nın Covid-19 Durum Raporu'nda yer alan bir veriye göre hastalığın daha çok 25-49 yaş arasındaki kişilerde yoğunlaştığını ifade etti.

Konu ile ilgili olarak Kayıpmaz açıklamalarında "25 ile 49 yaş arasındaki kişiler dediğiniz aktif iş hayatı içerisinde kişiler, aktif sosyal yaşantının içerisinde kişiler, günlük insan hareketliliğinin içerisinde yoğun olarak bulunan kişilerdir. Doğal olarak da bu kişilerde sizin hastalık tanısı koyma olasılığınız daha yüksek hale geliyor. Testler de şu an 170 bini geçmiş durumda. Hastalık, 25-49 arasında daha sık görülmeye başlandı, hastalar ağırlaştı. Bunu kendi klinik tecrübemizden yola çıkarak söylüyorum" ifadelerini kullandı.

HAYATINI KAYBEDEN GENÇ HASTA VAR

Daha önceden genellikle kötü durumda gelen kişilerin 65 yaş ve üzerindeyken şimdi artık gençlerde de bu hastalığın kötü seyredebildiğini gördüklerini ifade eden Afşin Emre Kayıpmaz genç hastaların da olduğunu altta yatan hiçbir hastalığı olmadığı halde yoğun bakımda yatarak tedavi gördüklerini bazen de ne yazık ki hayatını kaybeden genç hastaların olduğunu vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler