Bilim Kurulu ilk corona virüs aşısı olacak grubu açıkladı!

Bilim Kurulu ilk corona virüs aşısı olacak grubu açıkladı!

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan çok önemli açıklamalarda bulundu. İlhan açıklamalarında corona virüs aşısının yapılacağı ilk grubu ifade etti.

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan corona virüs aşısı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İlhan açıklamalarında daha önce yapılan değerlendirmelerin aksine, günlük yaşamda aktif olan genç kesimin 65 yaş üstü ve riskli grupların ardından aşılanmasını öngören aşı planlamasının nasıl yapıldığını belirtti. İlhan salgının çok dinamik bir süreç olduğunu kimleri tuttuğunu ve neyi etkilediğinin değiştiğini duyurdu.

Necmi İlhan açıklamalarının devamında "Bu açıdan baktığımızda şu an toplumun tamamına salgın yayılmış olsa da şunu görüyoruz ki; salgında 6 aylık süreç tamamlandıktan sonra bir değerlendirme yapılıyor. 9 ayı tamamladık yine aynı değerlendirme yapıldı. 1 haftadır da Bilim Kurulu aşılama üzerinde çalışıyor. En son yapılan değerlendirmede özellikle vefatların çok olduğu, hastalıktan en çok etkilenen grupların ilk başta aşılanmasının uygun olacağı konusunda görüş birliği söz konusu oldu." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DE BENİMSENEN STRATEJİ

Bundan dolayı önce aşılama yoluna gidileceğini belirterek daha öncesinde ön planlama yapıldığını vurgulayan İlhan hastalığın şu an daha iyi tanındığını belirterek hastalıktan kimlerin daha çok etkilendiğini, kimlerin daha çok hayatını kaybettiğini vurguladı ve şöyle devam etti:

"Öncelikle salgından en çok etkilenen kişilerin aşılanması stratejisinin doğru olacağına karar verildi. Böyle bir uygulama yapılacak. Dünyada da zaten böyle bir yaklaşım var. Az bir ülke öncelikle daha sağlıklı, dışarıda olanlara aşılama yaparken, ülkelerin pek çoğu özellikle Avrupa ülkeleri daha çok hastalıktan etkilenecek kişilere aşı yapıyor. Türkiye'de de böyle bir strateji benimsendi.

AŞI KİMLERE YAPILACAK?

Türkiye'de planlama yapılırken ilk grupta sağlık çalışanları, 65 yaş üzeri kişiler; önce kronik hastalığı olanlar, sonra diğer 65 yaş üzeri kişiler ve kalabalık içerisinde bulunan huzurevi, bakım evi gibi yerlerdeki kişiler ile engelli bireylerin aşılanması söz konusu olacak. Sonra toplumda hizmet önceliği olan kişiler; polisler, askerler, öğretmenler, adliye çalışanları, cezaevlerinde çalışanlar söz konusu olabilir.

Hizmetin sürdürülmesi yönünden öncelikli olan gruplar, yani belediye çalışanları, doğalgaz, elektrik, telefon, internet hizmetleri gibi gruplar söz konusu olacak. Daha sonra peyderpey diğer gruplara doğru gidecek. En son aşamada tüm bireylerin aşılanması söz konusu olacak. Yani öncelikle hasta oldukları zaman en çok kayıp yaşayan kişiler, daha sonra toplumda daha çok dolaşımda olan, diğer insanlara hastalığı bulaştırma, taşıma ihtimali olan kişiler, ardından tüm bireylere olacak şekilde bir strateji söz konusu."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler