Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara açıkladı: Herkes için sokağa çıkma yasağı olabilir

Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara açıkladı: Herkes için sokağa çıkma yasağı olabilir

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara açıklanan önlemler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ateş Kara bu tedbirleri değerlendirdi ve etkisinin 7 ila 10 gün sonra görülmeye başlanacağını belirtti. Bunun yanı sıra Kara vakalar yinede artarsa sıkı tedbirlerin geleceğini belirtti.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara yeni tedbirleri değerlendirdi ve bu önlemlerin 7 ila 10 gün sonra etksinin görülmeye başlanacağını ifade etti. Ateş Kara açıklamalarında kayıpların yükseliyor olmasının da endişe verici olduğunu vurguladı.

SAĞLIK HİZMETİ DEĞERLENDİRMESİ

Kayıpları önleme şansının maske ve mesafeye dikkat edilirse olacağını belirten Ateş Kara belli bir noktadan sonra hastanelerin yataklarının dolmaya başlaması gelen hastaların sayısının hızla artarken istenilen şekilde sağlık hizmetinin verilmesinin mümkün olmayacağını vurguladı.

Açıklamalarında "Yaz aylarında Ankara'daki vakaların büyük bir kısmının düğün mevsimi ile ilişkili olduğunu gördük. Ankara'da insanlar sokakta maskeye dikkat ediyordu ama biraraya geldiklerinde lokanta, kafelerde oturma süreleri uzamıştı." ifadelerini kullanan Kara, Avrupa'ya bakıldığında birinci odağın lokanta ve kafeler olduğunu brlirtti.

Bir kişinin neredeyse 3 kişiye bulaştırdığını eğer bu sayının birin altına indirilmezse rakamların yukarı gideceğini belirten Ateş Kara sokağa çıkıldığında herkesin maske takması, herskesin aradaki mesafeyi bir metereyle koruması gerektiğini ifade etti.

HERKES İÇİN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLABİLİR 

Ayrıca Kara rakam hala yükselmeye devam ediyorsa çok daha sıkı tedbirlerin herkesin evde kaldığı sadece gıda servisi yapılan bir ortamın yatılabileceğini belirterek ancak yeni tedbirleri herkes uygularsa rakamın hızla düşeceğini bildirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.