Bilim Kurulu Üyesi Duyurdu: Yeni Yasaklar Gelebilir

Bilim Kurulu Üyesi Duyurdu: Yeni Yasaklar Gelebilir

Sağlık Bakanlığı corona virüsü Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan katıldığı bir canlı yayında vakalar hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Özkan açıklamalarında son günlerde vaka sayılarının arttığını değerlendirdi ve böyle giderse yeni tedbir ve yasakların gelebileceğini vurguladı.

Sağlık Bakanlığı corona virüsü Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan Habertürk TV'de önemli açıklamalarda bulundu. Seçil Özkan açıklamalarında son günlerdeki vaka sayılarını değerlendirdi ve Türkiye'nin vaka sayısında binli rakamların altına inmesi gerektiğini vurguladı. Seçil Özkan açıklamalarının devamında vatandaşlara maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyması konusunda uyarı yaptı. 

OKULLARIN AÇILMASI  

Açıklamalarında "İlk dönemde İstanbul’da vakalar yoğundu. İl sınırları açılınca diğer illerde de vakalar artmaya başladı." ifadelerini kullanan Seçil Özkan okulların açılması ile ilgili her türlü plana hazırlıklı olunduğunu 15 Ağustos’ta eğitimin başlayıp başlayamayacağıyla ilgili bir karar vermek için erken olduğunu vurguladı. 

KURBAN BAYRAMI 

Kurban Bayramında yasak kısıtlama veya yeni tedbirin olup olmayacağı konusunda sorulan soruya yanıt veren Seçil Özkan "Kişisel fikrimi söyleyeceğim. Binli rakamların altına inmezsek gelebilir. Davranışlarımızı kontrol edemiyoruz. Birbirimize sarılmayı, öpüşmeyi, teması engelleyemiyoruz. Eğer rakamları düşüremezsek bunun engelleneceğini düşünüyorum. Yeni tedbirler, giriş-çıkış yasağı ve sokağa çıkma yasağı, rakamlar böyle devam ederse gelebilir. Bir sürede daha sabretmemiz lazım. Virüs için aşı bulunmaz ise yaşamaya devam edecek." ifadelerini kullandı. 

SEÇİL ÖZKAN'IN AÇIKLAMALARI  

Corona virüsü Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan'ın açıklamaları şöyle oldu: 

Artışın pandemi sürecinin ilk ayları olan mart ve nisana göre artış hızı çok yüksek değil, ancak binli rakamların altına inmemiz gerekiyor. 

Avrupa Birliği'nin kabul ettiği yüz binde 16 vaka sayısı Türkiye'de yüz binde 20. Bu nedenle bize sınırlarını açmadı. 

Bilim Kurulu olarak bizi her türlü plana hazırlıklıyız. Salgın dinamik bir süreç. 

SADECE MASKE YETERLİ DEĞİL  

Ekim ayında influenza ile birlikte bu tip hastalıkların artmasını bekliyoruz. Bu dönemde okulların açılması da bir dezavantaj. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu da bunun farkında. 

Evlerimizde de kontrollü sosyal mesafemizi korumalıyız. Sadece sokakta maske takmak yeterli değil. 

65 yaş üstü daha fazla hastalanıyor ve entübe oluyor. Ölümlerde 70 yaş ve üzeri. Yaş ortalamamız arttıkça yoğun bakıma ihtiyacımız artıyor. Bu yüzden biraz daha sabretmemiz gerekiyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler