Bilim Kurulu üyesinden şoke eden sözler! Gerçek vaka açıklananın 10 katı!

Bilim Kurulu üyesinden şoke eden sözler! Gerçek vaka açıklananın 10 katı!

Türkiye, koronavirüs salgınıyla mücadelesine kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Ancak özellikle Kurban Bayramı sonrasında artan vaka sayılarına ilişkin Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan şoke eden bir açıklama geldi. Ceyhan, açıklamasında gerçek vaka sayısının, açıklanan sayıdan 10 kat daha fazla olduğunu ifade etti.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs karşı önemli bilgilendirmelerde bulundu. Salgının kontrolden çıktığını ifade eden Ceyhan, 10 gündür, yeni vaka sayısının iyileşen hasta sayısının üzerinde seyrettiğini ifade etti.

10 GÜNDÜR

Prof. Dr. Ceyhan, 10 gündür iyileşen hasta sayısının, yeni vaka sayısının altında olduğunu ifade ederek, "Yaklaşık 10 gündür yeni hasta sayısı iyileşen hasta sayısının üzerinde devam ediyor. Bu durum kontrolün kaybedildiğini gösteriyor. Ne zaman iyileşen hasta sayısı yeni hasta sayısının üzerine çıkar ve günden güne bu durum iyileşir, o zaman yeniden kontrol altına almaya başladığımızı söyleyebiliriz" dedi.

Bilim Kurulu üyesinden şoke eden sözler! Gerçek vaka açıklananın 10 katı!

GERÇEK VAKA AÇIKLANANIN 10 KATI

Dr. Ceyhan, açıklamasında korkutan ifadelere yer verdi. Günlük açıklanan veriler arasında vaka sayılarının önemli olduğunu ifade eden Ceyhan, şu açıklamayı kaydetti:

"Çünkü biliyoruz gerçek vaka sayıları açıklananın on katı kadardır. Siz ne kadar çok ve doğru test yaparsanız yapın bu bütün ülkelerde böyledir. Eğer Türkiye'de yeterli sayıda ve doğru test yapılamıyorsa o zaman gerçek hasta sayısı daha da yüksektir. Ancak önemli olan iyileşen hasta sayısı ile yeni vaka sayısı arasındaki orandır"

ÖNEMLİ OLAN BAŞKA ŞEYLER VAR

"Ama önemli olan burada başka şeyler var. Mesela iyileşen hasta sayımız. Bakın aradaki fark 700’lere geldi dayandı. Yeni vaka sayısıyla iyileşen vaka sayısı günlük vaka sayısı lehine 700’lere dayandı. Bu, şu demektir. Her gün 700, bunun 10 katı olduğunu düşünün, mesela dün Türkiye’de 7 bin kişi ortalama yeni virüs taşıyan kişi olarak topluma dahil olmuş. Dün bu civarda kişi hastanelere ekstra yük olmuş. Bu bence daha da önemli bir durum çünkü aylar önce diyordum ki bu salgının bir kontrol noktası var. İyileşen vaka sayısı günlük vaka sayısını geçtiği zaman tedbirleri kaldırmayı konuşabiliriz diye. Şimdi geldik baktık ki onların artık giderek aleyhine doğru gidiyor ve şunu söyleyebilirm: Salgın kontrolden çıkmış durumda. Şu anda bulunduğumuz noktada salgın kontrolden çıkmış durumda çünkü aşağı yukarı 10 gündür iyileşen vaka sayısı sürekli yeni vaka sayısının altında seyrediyor. Ne zaman onun üzerine çıkar istikrarlı bir şekilde yeniden kontrol altına aldık deriz o zaman"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler