Bilim Kurulu'ndan flaş koronavirüs açıklaması! İkinci dalga gelirse..

Bilim Kurulu'ndan flaş koronavirüs açıklaması! İkinci dalga gelirse..

Türkiye 10 Mart tarihinden itibaren koronavirüs salgınıyla mücadele içerisinde. Sonbaharda virüsün ikinci dalga olarak gelip gelmeyeceği gündemi meşgul eden konulardan bir tanesi. Konuyla ilgili açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi, Doç. Dr. Sema Turan, "Eğer öyle bir durum olacağını düşünürsek zaten sağlık sistemimiz nasıl bu dönemde hazırsa yine o dönemde de hazır bir şekilde olacaktır" ifadesini kullandı.

Virüsün sonbaharda ikinci dalga olarak yeniden gelmesi durumunda, sağlık sisteminin buna hazır olduğunun altını çizen Bilim Kurulu Üyesi Turan,"İkinci bir dalga olması ihtimalinde sağlık sistemimiz bunda yeterli olacaktır" açıklamasında bulundu.

TOPLANTILAR ÇOK VERİMLİ

Düzenlenen Bilim Kurulu toplantılarının çok verimli geçtiğini ifade eden Turan, ağırlıklı olarak tedaviler üzerine konuştuklarını belirtti. Turan, yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

"Gündemimizin belki de en önemli konusu bu hastalık oluyor. Hastalıkla mücadelede neler yapılabileceği, tedavide ne gibi değişikliler yapılabileceği, dünyada neler olduğu, bizde neler olduğunu konuşuyoruz. Özellikle tedaviler konusunda çok yoğun konuşmalarımız oluyor. Bu hastalıkla mücadelede oldukça önemli çünkü bilimsel düzeyde çok yüksek kalitede konuşmalar bunlar. Dünyadaki verileri göz önüne alıp kendi verilerimizi de değerlendirerek ve değişimi de takip ederek geçiriyoruz. Çünkü virüsle ilgili her hafta yeni gelişmeler oluyor. O anlamda çok dolu geçen Bilim Kurulu toplantıları gerçekleşiyor"

Bilim Kurulu'ndan flaş koronavirüs açıklaması! İkinci dalga gelirse..

"BU HAFTA ÇOK DİKKATLİ OLMALIYIZ"

Türk halkının alınan tedbirlere ve kararlara uyduğunu ifade eden Doç. Dr. Turan, bu hafta içerisinde çok dikkatli olunması gerektiğini, "Aldığımız önlemlere halkımız çok güzel bir şekilde uydu. Bu sayede de son birkaç gündür vaka sayılarımızın artış hızlarındaki sabitlik sevindirici. Bu halkımızın da gayretiyle oldu. Ne kadar çok 'evde kal' çağrılarına uyarsak o kadar bu yaşadığımız dönemden, hastalıktan kurtulma şansımız var. Geçtiğimiz 4 gün sokağa çıkma kısıtlamasında halkımızın sıkıntılarını çok iyi anlıyorum; fakat bu hafta içerisinde çok dikkatli olmak zorundayız. Eğer bu stabilitenin devam etmesini istiyorsak kurallara tam anlamıyla uymalıyız. Sokağa çıkmama kararı üzerinde devam etmeliyiz. Mümkün olduğu sürece az sürelerle ya da hiç çıkmama yönünde tavsiyelerimiz devam ediyor" şeklinde ifade etti.

İKİNCİ DALGAYA KARŞI HAZIRIZ

Salgının ikinci dalga şeklinde sonbahar aylarında görülmesi durumunda, sağlık sisteminin buna hazır olduğunu ifade eden Turan, salgının ikinci dalga olarak gelip gelmeyeceğinin belli olmadığını ifade etti. Bilim Kurulu Üyesi, açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

"Özellikle virüse bağlı enfeksiyonlar dünyada değişik zamanlarda karşımıza çıkmış durumlardır ve kendilerini tekrarlayabilir, mevsimsel olarak da değişkenlik gösterebilirler. Covid-19 henüz yeni tanıdığımız bir virüs ve bu virüsün ikinci bir atak yapıp yapmadığını henüz bilmiyoruz. Fakat bu olası bir ihtimal, olabilir. Bunu göz ardı edemeyiz. Sağlık sistemi olarak biz de bunun için uğraşıyoruz. Eğer öyle bir durum olacağını düşünürsek zaten sağlık sistemimiz nasıl bu dönemde hazırsa yine o dönemde de hazır bir şekilde olacaktır. Çünkü önlemleri biz çok öncesinden planlayıp, düşünüp planlamaya başladık. O sayede aslında bu süreci diğer ülkelerden farklı geçiriyoruz. Yine ikinci bir dalga olması ihtimalinde de sağlık sistemimiz bunda yeterli olacaktır"

Bilim Kurulu'ndan flaş koronavirüs açıklaması! İkinci dalga gelirse..

MAYIS AYINDA DA KURALLARA UYALIM

Vatandaşların Mart ve Nisan ayında uyduğu kurallara Mayıs ayında da uyulması gerektiğini ifade eden Doç. Turan, bu durumda ciddi gelişmelerin yaşanacağını açıkladı. Kurallara uyulduğu sürece, salgından kısa süre içerisinde kutulanacağını, "O yüzden ben yine tüm halkımızı özellikle Mayıs ayı içerisinde de bütün kurallara uymasını konusunda önerilerde bulunuyorum. Lütfen kurallara uyalım. Mümkün olduğu kadar evde kalmaya çalışalım ve beraberinde kişisel hijyen kurallarımıza çok uyalım. Sosyal mesafemizi de kesinlikle koruyalım. Biz sağlık çalışanları olarak yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Halkımız da bu kurallara ne kadar çok uyarsa o kadar kısa sürede bu hastalıktan kurtulacağımızı düşünüyorum" şeklinde ifade etti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler