Bir Ülke Daha Suriye'den Askerlerini Çekiyor

Barış Pınarı Harekatı devam ederken ABD tarafından 1000 askerin bölgeden çekileceği açıklanmıştı. Bunun yanı sıra Fransa da bölgede görev yapan askerlerinin güvenliği için bazı önlemler alacağını belirtti.

GÜNDEM 14.10.2019, 14:59
Bir Ülke Daha Suriye'den Askerlerini Çekiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün akşam Almanya Başbakanı Angela Merkel’le yaptığı toplantının hemen ardından, Elysee Sarayı'nda Güvenlik Konseyi'ni topladı.

BAZI ÖNLEMLER ALINACAK

Elysee Sarayı'ndan Güvenlik ve Savunma Konseyi'nde alınan kararlara ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Suriye'nin kuzeyinde bulunan Fransız askerlerinin güvenliğinin sağlanması için bazı önlemler alınacağı ifade edildi.

Ayrıca yapılan açıklamada ne tür önlemler alınacağı ya da askerlerin nereye çekileceği konusunda bilgi verilmedi. Yazılı açıklama, ABD'nin Kuzey Suriye'den 1000 askerini çekeceğini açıklamasından bir kaç saat sonra geldi.

Konu ile ilgili olarak açıklamada Fransa'nın operasyonu bütün gücüyle kınadığı ve biran evvel durdurulması için müttefikleriyle yakın çalışmaya devam edeceği de belirtildi.

Bölgede birinci önceliğin IŞİD ile mücade olduğunun altı çizilen açıklamada, "Kürt güçleri tarafından tutulan IŞİD'li tutsakların kaçması riski göz önünde tutuldu. Bu bağlamda, ulusal topaklarımızın güvenliği için de önlemler alınmıştır" denildi.

Yorumlar (0)