Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nden Kritik İstihbarat Raporu! Listede Türkiye'de Var!

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından BM'ye üye olan ülkelerin istihbarat servislerince sağlanan bilgilere göre kritik bir rapor hazırlandı. Raporda Dünya genelinde zaman, zaman meydana gelen terör saldırıları kapsamında dinci terörün kaygılandıran bir resmi çizildi. Listede Türkiye'nin de bulunduğu görüldü. Peki istihbarat raporunda Türkiye hakkında hangi bilgilere yer verildi?

GÜNDEM 03.08.2019, 09:19
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nden Kritik İstihbarat Raporu! Listede Türkiye'de Var!

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde görevli özel gözlemciler tarafından Dünya genelinde son dönemde gerileyen ancak hâla ciddi bir tehdit olarak görülen dinci terör örgütlerine yönelik ülkeleri kaygılandıran bir rapor hazırlandı.

Raporda Türkiye'ye yönelik detaylarda ele alındı.

Rapor hazırlayan gözlemciler Uluslararası düzey kapsamında terör nedeniyle yaşanan duraklamaların kısa sürede sona erebileceğini ifade ettiler ancak 2020'den önce bir saldırı dalgasının daha görülebileceğini belirttiler.

IŞİD ÜYELERİ TÜRKİYE'YE KAÇABİLİR

İngiliz Guardian gazetesi tarafından aktarılan bilgilere göre; BM gözlemcileri tarafından IŞİD için savaşmaya giden ve sağ olacak 30 bin yabancı teröriste yönelik kaygıları ele almıştır. Ancak istihbarat raporunda IŞİD üyelerinin Türkiye’ye kaçmaya çalışabileceği ne de yer verildi.

Raporla beraber yabancı teröristler yakın gelecekte uluslararası bir kaygı kaynağı haline gelebileceği ifade edildi.

Ayrıca bazı teröristlerin el-Kaide’ye katılabileceği ve bazılarının ise ortaya çıkabilecek başka terör örgütlerine girebileceği yazıldı.

Bunların yanı sıra bazı teröristlerin örgüt lideri olabileceği ve terör örgütlerine üye kazandıracak duruma geçebileceği belirtildi.

Yorumlar (0)