Bosna Hersek AB Yolunda: Tam Üyelik Başvurusu Kabul Edildi!

Bosna Hersek' in AB süreci başladı. Üyelik sürecine ilişkin detaylar haberimizde.

GÜNDEM 20.09.2016, 17:40 20.09.2016, 17:52
Bosna Hersek AB Yolunda: Tam Üyelik Başvurusu Kabul Edildi!
Bilindiği üzere Avrupa Birliği' ne girme mücadelemiz epey çetrefilli geçmiş, belirtilen şartlar sağlandığı takdir de giriş onaylanacak denmiş olsa da sürekli başka problemler nedeniyle AB' ye dahil olma sürecimiz gerçekleştirilememişti. Bu kapsamda hayli ilgi uyandıracak bir gelişme yaşandı. Bosna Hersek' in AB' ye tam üyelik başvurusu onaylandı. Onaylanan üyelik başvurusu sonrası, AB süreci gelişecek olan Bosna Hersek' in nasıl bir yol izleyeceği ve nasıl dahil edileceği merak ediliyor.

Bosna Hersek' in başbakanı yaptığı açıklamasında " Bugün Bosna Hersek’in Avrupa istikametinde ve geleceği için tarihi bir gün yaşıyoruz. " ifadelerini kullanırken; bahsi geçen AB sürecinin en çok Bosna Hersek için farklı bir önemi olduğunu dile getirdi.

Türkiye sürecine göre, nasıl şartlar ve koşullar istenecek?

AB giriş süreci kapsamında epey çetrefilli şart ve yaptırımlar uygulanmaya çalışan ülkemize kıyasla, Bosna Hersek' e uygulanacak olan faaliyetler merak konusu olurken; Bosna Hersek' in bu konuda atacağı adımlar ve sürecin işleyişi gündemde kalmaya devam edecek.

Kamupersoneli.net | ANKARA
Yorumlar (0)