Bu Gece Telefon ve Diğer Elektrikli Cihazları Kapatın Uyarısı Gerçek Mi? NASA'dan Açıklama Geldi

WhatsApp ve sosyal medyada bu akşam tuhaf bir paylaşım gündem oldu. Söz konusu paylaşımda, bu gece 00.30 - 03.30 saatleri arasında telefon, hücresel cihaz, tablet vb. cihazların kapatılmaması durumunda radyasyon tehlikesiyle karşı karşıya kalınacağı iddia edildi. İşte gerçeği...

GÜNDEM 04.01.2019, 21:16 Kerim Solak
Bu Gece Telefon ve Diğer Elektrikli Cihazları Kapatın Uyarısı Gerçek Mi? NASA'dan Açıklama Geldi

Sosyal medyada ve WhatsApp'ta hızla yayılan bir paylaşımda bu gece 00:30 - 03:30 saatleri arasında telefon, hücresel cihaz, tablet vb. cihazların kapatılması ısrarla tavsiye edildi. Bu gece yoğun bir radyasyon yayılımı olacağı iddia edildi.

Sosyal medyada paylaşılan uyarı şöyle: 
 
"Acil bu gece 00:30 - 03:30 saatleri arasında telefon, hücresel cihaz, tablet vb. cihazları kapattığınızdan emin olun ve vücudunuzdan uzaklaştırın. 
 
Singapur televizyonu haberi açıkladı. Lütfen ailenize ve arkadaşlarınıza söyleyin. Bu gece gezegenimiz için 12:30 ile 03:30 arası çok yüksek radyasyon olacaktır. 
 
Kozmik ışınlar Dünya'ya yaklaşacaktır. Bu yüzden lütfen cep telefonunu kapat. Cihazı vücudunuza yakın bir yerde bırakmayın, bu ciddi hasara neden olabilir. Google, NASA, BBC News'ı kontrol edin. Bu mesajı sizin için önemli olan tüm insanlara gönderin." deniliyor.

NASA'DAN AÇIKLAMA GELDİ Mİ?

NASA'dan bu konuyla alakalı olarak resmi bir açıklama yapılmadı.

Çünkü bu mesajın yıllardan beri sosyal medya ve whatsapp ortamında gezdiği bildirildi.

Konu hakkında atılan mesajlara bilindiği gibi 2016 yılında BTK uyarı yapmıştı ve 3 yıl sonrasında ise duyurunun üzerine yeniden bu mesajları türemesi "ciddiyetsiz" olarak tahmin edildi.

Yorumlar (0)