Bülent Arınç'tan Berberoğlu Açıklaması! 'Sevinçle Karşılıyorum'

Bülent Arınç, MİT tırları davasında tutuklu bulunan CHP Milletvekilinin yeninden yargılanmasına ilişkin karara yönelik açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 10.10.2017, 18:36 11.10.2017, 01:59
Bülent Arınç'tan Berberoğlu Açıklaması! 'Sevinçle Karşılıyorum'

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, MİT tırlarının durdurulmasına yönelik yürütülen dava kapsamında tutuklu halde bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında açıklamalarda bulundu. 

Bülent Arınç sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamalarında yeniden yargılanma kararını sevinçle karşıladığını vurguladı. 

BÜLENT ARINÇ'TAN ENİS BERBEROĞLU AÇIKLAMASI

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, yapmış olduğu paylaşımında konuya ilişkin olarak geçmişte yapmış olduğu açıklamaları hatırlatarak Enis Berberoğlu'nun özel bir kasıt altında bu suçu işleyip işlemediğinin araştırılması gerektiğini vurguladı. 

Bülent Arınç tarafından yapılan paylaşım,

'Enis Berberoğlu'nun geçtiğimiz aylarda tutuklanması sebebiyle yaptığım açıklamada kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletmiş ve şu hususların üzerinde durmuştum:

Ancak bu konu ile ilgili olarak, "Söz konusu bilgilerin daha önce TV ve gazetelerde yayımlandığı, sır olmaktan çıktığı, Yargıtay'ın bu konuda farklı içtihatlarda bulunduğu, hatta aynı mahiyetteki diğer suçlara bakıldığında suç vasfının değişebileceği, asil sanık olarak suçlanan diğer kişinin yurt dışında olduğu ve yargılamanın bitmediği, suçun gazetecilik faaliyeti sayılıp sayılmayacağı" gibi başlıklar altında bir süredir yoğun tartışmalar yaşanmıştır.

Kaldı ki isnat edilen suç vahim bir suç olmakla birlikte, suçun teşekkülü bakımından Enis Berberoğlu'nun özel bir kasıt altında bu suçu işleyip işlemediğinin araştırılması gerekmektedir. 

Bugün için benim naçizane tavsiyem şudur: Bu kararın, her halükarda istinaf yoluyla incelenmesine ihtiyaç vardır. 15 yılı aşan cezalar doğrudan istinata tabidir ve Bölge Adliye Mahkemeleri, kararları re'sen inceler. Çok kısa bir süre içerisinde bu incelemenin yapılabileceğini düşünüyorum.

Yukarıda görüldüğü şekilde, o gün dikkat çektiğim hususlarla, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'nin 09.10.2017 tarihinde verdiği bozma kararı birebir örtüşmektedir. Zira aklın yolu bir, evrensel hukuk prensipleri de açıktır. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)