Bülent Arınç’a Karamollaoğlu’ndan KHK desteği!

Geçtiğimiz günlerde YİK üyesi AKP’li Bülent Arınç KHK ile işten atılanlar için gerekçelerini sunarak KHK’nın bir facia olduğunu söylemişti. Bülent Arınç’ın bu KHK çıkışına Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’ndan destek geldi. Arınç’ın KHK konusunda söylediklerinin ‘gayet mantıklı’ olduğunu söyleyen Karamollaoğlu, AKP iktidarına seslenerek ‘’ Kanun Hükmünde Kararname, bir kanaat üzerine yazılır. O kanaati de sizde, sizin yanınızda bulunan insanlar oluşturur’’ dedi.

GÜNDEM 10.11.2019, 13:13
Bülent Arınç’a Karamollaoğlu’ndan KHK desteği!

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu katıldığı bir televizyon programında Bülent Arınç’ın KHK çıkışını değerlendirdi. Bülent Arınç, KHK ile işten atılan ama hakkında herhangi bir hüküm verilmeyen insanların tekrar görevine iade edilmemesini eleştirmiş ve kişilerin Beraat etmesinde rağmen hiçbir yerde iş bulamadığına dikkatleri çekerek ‘’KHK bir Faciadır’’ demişti.

Arınç’ın bu söyzlerini esefle karşılaştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra birçok Milletvekili de Arınç’ı kınadığını söylemiş hatta AKP tarafından Arınç’ın bu sözlerine karşı savcılığın harekete geçmesini savunmuşlardı. Tüm bu tartışmaların arasında Karamollaoğlu, Arınç’a verilen tepkilerin aksine destek açıklamalarında bulundu.

Temel Karamollaoğlu, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından hükümete Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi verilmesinin normal olduğunu ancak bu uygulamanın en fazla bir yıl sürmesi gerekirken hâlâ devam ediyor olmasını doğru bulmadıklarını dile getirdi. Karamollaoğlu, eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın KHK konusunda söylediklerinin ‘gayet mantıklı’ olduğunu söyledi.

"KHK DÖNEMİNİN BİTTİĞİ KANAATİNDEYİM"

Programda KHK konusuna yeniden temas eden Karamollaoğlu, “Ben, şu gidişatta artık Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) döneminin bittiği kanaatindeyim. Bitmesi gerektiği bir defa kesin. Çünkü 3 sene sonra siz, artık istihbarat raporları ve zanla hüküm veremezsiniz. Geçmiş dönemi. Çünkü zandır nihayetinde. Kanun Hükmünde Kararname, bir kanaat üzerine yazılır. O kanaati de sizde, sizin yanınızda bulunan insanlar oluşturur. Doğru mu söylüyor, yanlış mı? Bunun piyasasının bile oluştuğunu söyleyenler var. ‘Ver bir milyon lirayı çıkarayım’ diyor. Doğru mu değil mi, bilmiyorum. Başıma gelmedi; ama bunu diyenler var. O zaman böyle bir pazarın oluşması, bu sefer hükümetin üzerine, kendi istemediği halde yüklenen bir yük haline geliyor. Ondan da kurtulması icap eder diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

"KHK MESELESİNİN HALLEDİLECEĞİ KANAATİNDEYİM"

KHK konusunda da hükümetin tavrında bir değişiklik olacağı kanaati edindiğini ifade eden Karamollaoğlu, “Çünkü evet, seçim yarın olmayacak; ama 2 sene sonra da olsa, seçim günü bu değişikliği yapmak iktidara bir fayda sağlamaz. Şimdiden birtakım adımları atmaları lâzım. Gene seçime yönelik de desek, böyle bir politika gözetiliyor zannediyorum. Yavaş yavaş da işte meselâ tutuklananların çıkması, beraatlerin adedinin artması, artık mahkemelerin biraz daha bağımsız karar verir hale gelmesi…” dedi.

Yorumlar (0)