Bütün illere Bisiklet yolu yapılacak

Bütün illere toplamda 3 bin kilometre uzunluğunda bisiklet ve yürüyüş yolu yapacaklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yapılacak projenin kaynağı noktasında bir açıklama yapmadı.

GÜNDEM 19.11.2018, 14:28 19.11.2018, 14:42 probil
Bütün illere Bisiklet yolu yapılacak

İller Bankası AŞ tarafından yürütülen "Sürdürülebilir Şehirler Projesi"nin bir otelde düzenlenen açılış toplantısında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bütün illere 3 bin kilometrelik bisiklet ve yürüyüş yollarını yapacaklarını duyurdu. 

Yapılacak olan her ile bisiklet ve yürüyüş yolu projesi hakkında konuşan Bakan Kurum, "Bu proje şehrin kimliğini, kalitesini bozan uygulamalara karşı geliştirdiğimiz bir projedir. Arazi kullanımındaki sorunları bu projeyle çözecek iç ve dış yatırımların tamamen önünü açacağız." değerlendirmesini yaptı.

Yapılacak olan toplamda 3 bin kilometrelik dev bisiklet yolunun ve yürüyüş yolunun finansal kaynağı konusunda bilgi vermeyen Bakan Kurum, Kentsel dönüşüm hakkında da konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şöyle konuştu

“Yeni konutları yatay mimariye uygun şekilde inşa edeceğiz”

Kurum, kentsel dönüşüm ile şehirlerdeki sağlıksız yapı stokunu yenileyeceklerini ifade ederek, şu ana kadar ülke genelinde 580 bin konutun yenileme çalışmalarına başladıklarını bildirdi. Hedeflerinin 2030 yılında 7,5 milyon konutu öncelik ve aciliyet durumlarına göre dönüştürmek olduğunu belirten Kurum, "Yapacağımız yeni konutları yerel dokuya, yatay mimariye uygun şekilde inşa edeceğiz. Dönüştürdüğümüz her bir konutun örnek proje olması için çalışmalarımızı yürütüyoruz." dedi.

81 ilde en az bir Millet Bahçesi olacak

Bakan Kurum, Millet Bahçeleri'nin sürdürülebilir şehirler anlamında önemli bir proje olduğunu belirterek, geçen cumartesi günü İstanbul'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yaklaşık 1,5 milyon metrekare yeşil alana sahip 5 Millet Bahçesi'nin açılışını yaptıklarını hatırlattı.

Kurum, "İlk aşamada 18 ilde 33 Millet Bahçesi'ni projelendiriyoruz. Bu projelendirmeyle birlikte en yakın zamanda 81 ilde en az bir Millet Bahçesi olacak şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu. 

Yorumlar (0)