Büyük deprem uyarısı! Büyük İstanbul depremi ne zaman? Deprem riski taşıyan bölegeler

Dünya'da son zamanlarda oluşan büyük depremler hakkında söylediği bütün tahminleri çıkan deprem bilimcisi Frank Hoogerbeets'dan türkiye için büyük deprem uyarısı geldi. Büyük deprem olacak bölgeler hakkında tahminlerde bulunan deprem tahmincisi Frank, büyük depremin hangi bölgelerde olacağına dair tahminlerde bulundu. Vatandaş, yaşanması muhtemel büyük deprem hakkında merak edilen o sorulara cevap bulmak istiyor. Büyük deprem ne zaman olacak? Büyük İstanbul depremi ne zaman olur? Deprem riski taşıyan bölgeler nerelerdir?..

GÜNDEM 14.03.2019, 17:04 probil
Büyük deprem uyarısı! Büyük İstanbul depremi ne zaman? Deprem riski taşıyan bölegeler

Geçtiğimiz 21 Şubat tarihinde 7 ila 8 büyüklüğünde mega deprem olacağını öne süren ve kendisini yeni nesil deprem tahmincisi olarak adlandıran Frank Hoogerbeets şubat ayı sonu ve mart ayı başında büyük depremin daha meydana geleceğini söylemişti.

21 Şubat tarihinde 7 ila 8 büyüklüğünde mega deprem olacağını öne süren ve büyük depremin Mart başı gibi bir zaman aralığını işaret eden deprem bilimcisi Frank Hoogerbeets, Türkiye'yi büyük deprem konusunda bazı uyarılarda bulundu. Türkiye'de büyük deprem yaşanacağı yönde bazı tahminlerde bulunan Frank, geçtiğimiz zamanlarda dünyanın bazı bölgelerinde yaşanmış büyük depremleri önceden tahmin etmesiyle ünlemiş ve kendisini yeni nesil deprem tahmincisi olarak tanıtmış bir bilim adamı.

Güney Amerika ülkesi Ekvador'da 7.5 büyüklüğünde olan büyük deprem, Frank Hoogerbeets'in önceden söylediği tahmini doğru çıkarmıştı. 

Frank Hoogerbeets ikinci tahminini 1960 ve 1964 yıllarında Şili'de yaşanan 9.5 ve Alaska'da yaşanan 9.2 büyüklüğündeki depremlerden yola çıkarak yapmıştı.

Frank Hoogerbeets, iki depremin oluştuğu şartlarla 26 Şubat 2019'daki şartların birebir benzerlik gösterdiğine dikkat çekmişti.

Hollandalı deprem araştırmacısının tahmini yine tutmuş ve 1 Mart Cuma günü Güney Amerika ülkesi Peru'da 7.1 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Bu tahminlerin ardından Frank Hoogerbeets, 7 ve 9 Mart arasında 6 ila 7 büyüklüğünde yıkıcı bir deprem beklediğini duyurmuştu. 10 Mart günü Fiji'de Tonga ve Fiji'yi etkileyen 6.2 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Ayrıca ABD'nin Hawaii Adası'nda yer alan Kilauea Yanardağı civarında 13 Mart günü 5.5 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş ve yanardağın tekrar yüksek faaliyete geçeceği endişeleri artmıştı.

Hoogerbeets tekrar 6 ila 7 büyüklüğünde bir deprem için uyarıda bulundu.

Hoogerbeets'in internet sitesinde paylaştığı bilgi ve videolara göre 13 ila 17 Mart arası yaşanacak olan çeşitli gezegen dizilimleri sebebiyle dünyanın yer kabuğu sismik olarak normalden çok daha faal olacak.

Fiji'de meydana gelen depremin ardından aynı hatta 5 büyüklüğünde birkaç depremin oluştuğuna dikkat çeken Hoogerbeets, olası depremin merkez üssü hakkında da bazı tahminlerde bulundu.

Hoogerbeets, Rusya'nın Kamçatka ve Japonya''nın açıklarında yer alan bölgede yakın zamanda oldukça büyük depremin meydana gelebileceği ve Türkiye'nin özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarının da yer aldığı Avrasya deprem hattında sismik faaliyetlerin daha aktif olacağı konusunda uyarılarda bulundu.

Hoogerbeets, Rusya'nın Kamçatka ve Japonya''nın açıklarında yer alan bölgede yakın zamanda oldukça büyük depremin meydana gelebileceği ve Türkiye'nin özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarının da yer aldığı Avrasya deprem hattında sismik faaliyetlerin daha aktif olacağı konusunda uyarılarda bulundu.

Hoogerbets, 14 Mart'ta Merkür, Güneş ve Neptün'ün ve 15 Mart'ta da Güneş, Merkür ve Dünya'nın aynı doğrultuda hizalanacağına dikkat çekti.

Avrupa'da Portekiz kıyılarına da dikkat çeken Hoogerbeets, bu alanda büyük bir depremin oluşabileceğini söyledi ve bu alanda 8 büyüklüğünde bir depremin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Yorumlar (0)