'ByLock' Kullanan FETÖ Üyelerinden Şaşırtan İfadeler

FETÖ'nün üyeleri arasında gizli mesajlaşma programı olarak kullandıkları "ByLock"u kullanan ve telefonlarında bu program tespit edilen sanıkların mahkemelerdeki savunmalarında inkar ettiler.

GÜNDEM 03.03.2017, 15:00
'ByLock' Kullanan FETÖ Üyelerinden Şaşırtan İfadeler

İzmir, Çankırı, Kayseri, Kırşehir, Samsun, Kütahya, Uşak, Muğla ve İstanbul gibi şehirlerde "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla hakim karşısına çıkan FETÖ üyesi olan bazı sanıkların, telefonlarında "ByLock" yüklü olduğu tespit edilmesine rağmen kullandıklarını kabul etmediler.Bazıları da emniyet ve savcılıkta uygulamayı kullandıklarını kabul edip mahkemede inkar ettiler.

"ByLock" uygulaması telefonda yüklü olmasına rağmen inkar eden sanıklar savunmalarında şaşırtan ifadeler kullandılar.

AA'nın haberine göre, örgüt üyelerinin aralarında kullandıkları şifreli mesajlaşma programına dair sanıkların mahkemede verdikleri ilginç ve şaşırtıcı savunmaları ise şöyle:

Samsun'da, hakim karşısına çıkan sanık Ercan Ç, ByLock kullanmadığını iddia ederek, "ByLock'u, emniyete çağrıldığımda duydum. İlk başta uyuşturucu madde zannettim." dedi.

İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe teşebbüsüne ilişkin soruşturmada 270 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıklardan eski TCG Bodrum gemisi kaptanı binbaşı Tolga Doğan, telefonunda ByLock tespit edilmesine ilişkin, "ByLock'u hayatımda hiç kullanmadım. Nereden çıktıysa çıktı bilmiyorum. Böyle bir program olduğunu 15 Temmuz'dan sonra haberlerden öğrendim." dedi. 

Kütahya'da FETÖ soruşturmasında 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan, kullandığı iki cep telefonunda da programı kullandığı belirlen H.Y, "Teknolojiyle aram yoktur ve teknoloji özürlüyüm. ByLock nedir bilmiyorum. Telefonuma da böyle bir şey yüklemedim." açıklamasında bulundu.

Çankırı'da FETÖ soruşturmasında hakim karşısına çıkan 32'si tutuklu 46 sanıktan Hüseyin Kambur, uzun süredir tutuklu bulunduğunu, örgütün gizli yazışma programı "ByLock"u hiç kullanmadığını ileri sürmesi üzerine, mahkeme başkanının, emniyet ve savcılıktaki ifadesinde ByLock kullandığını itiraf ettiğini söyleyen Kambur, savcılıkta çok heyecanlandığını ve neyi imzaladığını hatırlamadığını iddia etti.

Uşak Üniversitesinde akademisyen olan tutuklu sanık, emniyetteki ifadesinde örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"un kurulu olduğu telefonu 11 yaşındaki kızının kullandığını iddia etti.

"Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütüne yardım" suçlamasıyla tutuklanan Doç. Dr. Y.K'nin "ByLock olduğu iddia edilen telefonu ben kullanmıyorum, 11 yaşındaki kızım kullanıyor. Kızım dershaneye gidiyor belki orada başkası yüklemiş olabilir." dedi

İstanbul Üniversitesine yönelik, aralarında profesörlerin de bulunduğu 13'ü tutuklu 45 akademisyenin yargılandığı davanın ilk duruşmasında ifade veren tutuklu öğretim görevlisi Halim Taşkaya da kendisine telefonundan "ByLock" kırıntılarının bulunduğunun söylendiğini ifade ederek, "Ben 'ByLock'u kurmadım, yüklenmesine izin vermedim ve bu programla kimseyle görüşmedim. Film ve uygulamalarda uzantılı olarak inmiş olabilir." diye açıklamada bulundu.

Kayseri'de ise silahlı terör örgütü üyesi iddiasıyla tutuklu Ö.O.  fotoğrafçılığa merakı olduğunu söyleyerek, "Instagram'da 5 bin takipçim var. Bu kişilerle yazışmak için ByLock yükledim. Birkaç ay sonra da telefondan kaldırdım." şeklinde savunma yaptı.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)