Çağla Büyükakçay KPSS'de soruldu

Milli Tenisçimiz Çağla Büyükakçay , başarısı ile KPSS'de genel kültür sorusu olarak soruldu.

GÜNDEM 22.05.2016, 16:21 29.01.2019, 16:58
Çağla Büyükakçay KPSS'de soruldu

Çağla Büyükakçay Kimdir?

Çağla Büyükakçay, 28 Eylül 1989, Adana doğumlu olan milli tenisçi, Grand Slam turnuvalarında tek bayanlarda ön eleme turlarında oynayan ve turu geçen ilk Türk tenisçidir aynı zamanda. 2010 yılında Amerika Açık tenis turnuvasına katılarak ilk Grand Slam turnuvasında ön elemelerde mücadele etti. 2011’de ise Fransa Açık, Wimbledon ve Avustralya Açık turnuvalarında ilk kez ön elemelerde yer aldı.
 

Çağla Büyükakçay, Pescara’da düzenlenen 2009 Akdeniz oyunları’nda teklerde gümüş madalya kazanmıştır. 2013 Akdeniz oyunlarında ise teklerde ve çiftlerde altın madalyanın sahibi olmuştur. Çağla Büyükakçay, Katar Açık Kadınlar Turnuvası’nın 2. turunda, organizasyonun son şampiyonu ve dünya 12 numarası Safarova’yı 2-0 yenerek 3. tura yükseldi. Milli tenisçi, bu seviye bir turnuvada 3. tura yükselen ilk Türk raket oldu.

Tarihi Zafere İmza Atmıştı

Çağla Büyükakçay, WTA İstanbul Tour’da şampiyon olarak tarihi bir zafere atan milli tenisçimiz, dünya sıralamasının 82. sırasında yükselerek teniste ilk 100’e giren ilk Türk tenisçi ünvanını da kazandı. Çağla Büyükakçay, kazandığı şampiyonluk ile Kadın Tenisçiler Birliği’nin (WTA) açıkladığı dünya sıralamasında, 36 basamak birden yükselerek 82. sıraya yerleşti.

Çağla Büyükakçay İlkleri Gerçekleştirmişti...

Çağla Büyükakçay, teniste ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. 27 yaşındaki milli tenisçi, 15 yaşında iken Türkiye Fed Kupası Takımı’na seçilerek Türk tarihindeki en genç bayan milli tenis takımı oyuncusu oldu. 2010 yılında ise Grand Slam’da oynama hakkı kazanarak bir ilke daha imza atmış oldu. Son olarak geçtiğimiz hafta oynanan TEB BNP Paribas İstanbul Cup Uluslarası Kadınlar Tenis Turnuvası’nda şampiyon olarak uluslararası turnuvada şampiyonluk kazanan ilk Türk kadın tenisçi olmuştu.

Yorumlar (1)
Allahın bir kulu 3 yıl önce
Ne gereksiz bir soru. Ödül alan onlarca Türk varken, 82. olmuş Tenisçiyi sormak... Sporcuyu tebrik ederim ama bunu bilmek bir memuru ne derece yetkin kılar?