Çalışma Bakanı Sarıeroğlu: İstihdam Kapsamında Yeni Teşvikleri Devreye Sokacağız!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, katıldığı bir toplantı kapsamında istihdam konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu: İstihdam Kapsamında Yeni Teşvikleri Devreye Sokacağız!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, SGK İl Müdürleri Eğitim ve İstişare Toplantısı’na katıldı. Katıldığı toplantı kapsamında bir toplantı gerçekleştiren Bakan Sarıeroğlu istihdam konusuna dair önemli açıklamalarda bulundu. 

''DÜNYA ÜLKELERİ ARASINDA EN YÜKSEK ORAN''

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, yapmış olduğu konuşmasında Türkiye'de sigortalı sayısına dair bilgiler paylaştı. Bakan Sarıeroğlu konuya dar açıklamasında SGK'nın kurumsal kapasitesinden bahsederken SGK'nın daha güçlenmesi adına çalışmalar yapıldığını ifade etti

"İllerimizde, ilçelerimizde ve merkezde büyük bir hassasiyet, titizlikle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hizmet kalitesiyle ilgili, önümüzdeki döneme ilişkin perspektifler, hedefler geliştiriyoruz. SGK'nın kurumsal kapasitesinin daha da güçlendirilmesi anlamında çalışmalarımız var. Önümüzdeki döneme ilişkin güçlü hedefler ve çıktılara ulaşacağımız yeni bir yol haritası oluşturuyoruz. Şu an 22 milyon aktif sigortalımız var. 11 milyon 200 bin pasif sigortalımız var. GSS kapsamındaki nüfusumuz yüzde 98'lere ulaşmış durumda. Belki de bu oran dünya ülkeleri içerisinde en yüksek oran."

''YENİ TEŞVİK UYGULAMALARINI DEVREYE SOKACAĞIZ''

Cumhrubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlayan istihdam çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, konu ile ilgili yeni teşviklerin geleceğini aktardı.

"Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde istihdam seferberliğine başladık. Bu kapsamda daha güçlü hedefler ortaya koyacağız. Yeni teşvik uygulamalarını devreye sokacağız. Kadın, genç ve engellilerle ilgili yeni çalışmaları, mekanizmaları devreye sokacağız. Bununla ilgili bilgilendirmelerin daha titizlikle, hassasiyetle yapılması yaptığımız çalışmalardan daha etkin sonuçlar almamamıza büyük katkı sağlayacak."

''İSTİHDAM ORANINI ARTIRMALIYIZ Kİ İŞSİZLİK DÜŞSÜN''

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu yapmış olduğu konuşmasına işsizliğin düşmesi adına atılacak adımlar hakkında bilgiler verdi. İşsizliğin düşmesi adına teşvik uygulamarı ile ilgili yeni çalışmalar yapılacağını belirten Bakan Sarıeroğlu kurumun cezalandırıcı değil rehberlik edici özelliğinin ön plana çıkması gerektiğini ifade etti.

"Çalışma hayatının ve sosyal hakların iyileştirilmesi amacıyla sürekli teşvik, destek, prim, indirim uygulamaları yapıyoruz. Bu uygulamaların duyurularını toplumun her kesimine doğru kanallardan ulaştırmaya gayret etmeliyiz. Her zaman söylediğimiz gibi, kurumumuzu cezalandırıcı değil rehberlik edici özelliğini ön plana çıkarmamız birinci önceliğimiz olmalı ve buna yönelik çalışmalarımızı artırmalıyız. 

Teşvik uygulamalarımızı nasıl basitleştirebiliriz bunu çalışacağız. İş gücüne katılım oranlarımız ciddi oranda yükselme eğiliminde. İstihdam oranlarını daha fazla artırmamız gerekiyor ki işsizlikte düşüşe gidelim. Teşvik uygulamalarımızın daha etkin bir şekilde devreye girmesi gerekiyor. Bunun için il müdürlüklerimizin bilgilendirme faaliyetlerini artırmasını istiyoruz."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE