Çalışma Bakanı Sarıeroğlu'ndan İstihdama İlişkin Önemli Açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu istihdam oranlarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

GÜNDEM 02.10.2017, 15:16
Çalışma Bakanı Sarıeroğlu'ndan İstihdama İlişkin Önemli Açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Avrupa Bölgesi içinde yer alan üye ülke hükümet, işveren ve işçi temsilcileri ile ILO Merkez ve Avrupa ofisleri yetkililerinin katıldığı ILO Avrupa 10. Bölge Toplantısı'nda, Alman delegenin önerisiyle başkan seçildi.

Bunun ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu bir konuşma yaptı. Çalışma Bakanı Sarıeroğlu konuşmasında istihdam oranlarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Sarıeroğlu konuşmasında "Bölgede çalışma hayatının üst düzey yetkililerini bir araya getiren bu toplantı vesilesiyle ILO üçlü yapısının bir gereği ve özelliği olarak sosyal ortaklarımızın küresel istihdam ve iş gücü piyasası gündeminde olan öncelikli konulara ilişkin görüş ve önerilerini ilk ağızdan dinleme ve bunları karşılıklı değerlendirme fırsatı bulacağız." ifadelerine yer verdi.

"TAM İSTİHDAM"

Ayrıca istihdama ilişkin açıklamalarına devam eden Bakan Sarıeroğlu "Yaşanan ekonomik krizler ve artmakta olan belirsizliklerin etkisiyle maalesef yaratılan istihdam daha ziyade düşük nitelikli işlerden oluşmuştur. Bizler tam istihdam, insana yakışır iş hedefleri ve sosyal koruma sistemlerinin tesis edilmesinin, yoksulluğun sona erdirilmesinde büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bazı bölge ülkelerinde gençler de dahil olmak üzere işsizlik oranları tarihinin en düşük seviyesinde seyretmektedir. Ancak bölgede işsizlik oranları düşerken iş gücüne katılım oranları da aynı şekilde düşüş yaşamaktadır. 

Ekonomik büyüme ve iş gücü piyasasına ilişkin göstergelerden politika oluşturma ortamının özellikle son dönemde daha da zorlaştığını görmekteyiz. İstihdam ve büyüme arasındaki bağın güçlendirilmesi, iş gücü gelirleri ve eşitsizlikler, iş gücü hareketliliğinin adil ve etkin hale gelmesi, becerilerin geliştirilmesi, eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi, istihdam hizmetlerinin iyileştirilmesi, gençlerin istihdamının desteklenmesi, kadın istihdamının arttırılması, iş sağılığı güvenliği gibi istihdama ilişkin, iş gücü piyasamıza ilişkin, iş dünyamıza ilişkin ülkemiz gündeminin üst sıralarında yer alan hususların gelecekte de önemini koruyacağı aşikar." dedi.

"İSTİHDAM ÖZELLİKLE KADINLARDA ARTIŞ GÖSTERMİŞTİR"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu açıklamalarında kadın istihdamına da değindi. Konu ile ilgili olarak açıklamalarında "15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizin hür demokratik düzenine, temel hak ve hürriyetlerine, milletimizin iradesine, demokrasimize, hukuk devletimize karşı başlatılan menfur darbe teşebbüsü, medyanın, sivil toplum ve bireylerin özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ilkesi sayesinde sivil toplumumuzun direnişiyle etkisiz hale getirilmiştir. Ülkemiz, geleceğini tehdit eden çok ciddi bir darbe girişimini atlatmıştır. 

Buna rağmen, ülkemiz 2017 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 5,1'lik bir büyüme oranını yakalamış ve bu oranın istihdama olumlu yansımaları olmuş, iş gücüne katılım ve istihdam oranları özellikle kadınlarda artış göstermiştir." ifadelerine yer verdi. 

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (1)
Namık 2 yıl önce
sayın bakan emeklilikte yaşa takılanlar ve staj mağdurlarının sesini duymamaya ve onları görmemeye devam edin ama az kaldı 2019 da bizde sizleri görmeyecek ve duymayacağız artık bitti