Alexa
24 Aralık 2017 Pazar 10:39
Çalışma Bakanlığı'ndan KHK'da Yayımlanan Taşeron Düzenlemesine İlişkin Açıklama
Kamu Personeli

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 24 Aralık tarihinde yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de yer alan taşeron işçilerin kadroya geçirilmelerine ilişkin düzenlemelerin detaylarına diar bir basın açıklaması yayımladı. 

Çalışma Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı bir basın açıklaması ile, taşeron düzenlemesine dair yayımlanan detayları değerlendirdi. Bakanlık tarafından yayımlanan duyuruda, taeşron düzenlemesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde ve Başbakan Binali Yıldırım'ın kordinesinde gerçekleştirildiği bildirildi.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NDAN TAŞERON DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın koordinasyonunda yapılan çalışmalar neticesinde genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, Sosyal Güvenlik Kurumları, kapsama dahil ettiğimiz diğer özel bütçeli kuruluşlar, İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu Mahalli İdare Birliklerinde 4 Aralık 2017 itibariyle alt işveren işçisi olarak çalışan kardeşlerimizin istihdamına ilişkin konular 24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile düzenlenmiştir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Aralık 2017 tarihinde müjdesini verdiği ve bugün itibariyle Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemelere ilişkin detaylara aşağıda yer verilmiştir.

696 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME HAKKINDA;

1. Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, Sosyal Güvenlik Kurumları, KHK ekinde listesi bulunan diğer özel bütçeli kuruluşlarda personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile alt işveren işçisi olarak çalışanlar sürekli işçi kadrosuna geçirilecektir.

Bu kapsamda;

Sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerimize geçişle beraber yıllık 52 gün ilave tediye ödenecektir.

Özel sözleşmeli olmayacak, bir yıllık, üç yıllık, beş yıllık olmayacak, bu işçilerimiz sürekli işçi kadrosuna geçirilecektir.

Sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerimizde yaş sınırı ve eğitim şartı aranmayacaktır.

Geçiş işlemleri, alt işveren işçilerinin çalıştığı idareler tarafından gerçekleştirilecektir.

Sürekli işçi kadrosuna geçiş işlemleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın koordinasyonunda gerçekleştirilecektir.

Bundan sonra personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri yapılmayacaktır.

Geçiş sürecinin 90 gün içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.

4 Aralık 2017 tarihinde askerde olanlar ile doğum ve hastalık nedeniyle iş sözleşmesi askıda olanlar da sürekli işçi kadrosuna geçirilecektir.

2. Bugüne kadar 4/C statüsünde çalışmakta olan Geçici Personeller, 4/B Sözleşmeli Personel statüsüne geçirilmektedir. 

657 sayılı Kanunda Geçici Personel (4/C) statüsü kaldırılmaktadır.

Bundan sonra da bu kapsamda işe başlayacak çalışanlar 4/B statüsünde istihdam edilecektir.

Bugüne kadar 4/C kapsamında atanma hakkı olmasına rağmen talepte bulunmayan Geçici Personele de, (4/B) Sözleşmeli Personel statüsüne geçme hakkı tanınmaktadır.

3. Mevsimlik geçici işçilerimizin en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma sürelerinin, ihtiyaç halinde kurum ve kuruluşların talebi üzerine 4 ay kadar daha uzatılabilmesi sağlanmıştır.

4. İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu Mahalli İdare Birliklerinde çöp toplama, temizlik, park ve bahçe işlerinde çalışan alt işveren işçilerimiz ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile alt işveren işçisi olarak çalışan işçilerimiz artık bu idarelerinin kendi İktisadi Teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilecektir.

Bu kapsamda;

İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu Mahalli İdare Birliklerinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ortadan kaldırılacaktır.

İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu Mahalli İdare Birliklerinin İktisadi Teşekküllerinde işçi olarak istihdam edileceklerin geçiş işlemleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın koordinasyonunda gerçekleştirilecektir.

Geçiş sürecinin 90 gün içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.

4 Aralık 2017 tarihinde askerde olanlar ile doğum ve hastalık nedeniyle iş sözleşmesi askıda olanlar da İktisadi Teşekküllerde işçi olarak istihdam edilecektir.

5. Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, Sosyal Güvenlik Kurumları, KHK ekinde listesi bulunan diğer özel bütçeli kuruluşlarda personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile yıl içerisinde 12 aydan kısa süreli işlerde çalışan alt işveren işçilerimiz, 2017 yılında çalıştıkları süre ile sınırlı olmak üzere çalıştıkları kamu idarelerinde geçici işçi pozisyonuna alınacaktır.

6. Alt işveren firmalarının fesih edilen sözleşmelerden sözleşme konusu işin %80’ini tamamlamayanlar için yükleniciye %80 ile yapılan işin tutarı arasındaki bedel farkının %5’i oranında tazminat ödenecektir. Bu firmaların kamu kurumlarına ait işlerin yürütülmesinde kullandığı taşınırlar ile tüketim malzemelerini, ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından satın alınmasına veya kiralanmasına imkan sağlanmaktadır.

Kamupersoneli.net - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KulAhmet 2017-12-24 23:30:32

Gündem taşerona kadro oldu!Sağlık Bakanlığı , MEB , Adalet Bakanlığı, İç işleri Bakanlığı dışında Çevre ve şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı'da mühendis ve mimar alımını bir kere olsun atttırsa keşke

Avatar
Src 2017-12-24 21:03:07

Belediye personelini kandırdığınızı düşünün siz.secimlerde görüşeceğiz emin olun.hem oyu bizden alın sonrada üvey evlat muamelesi yapın. Zaman en büyük ilaç

Avatar
Mücahit dümen 2017-12-24 13:44:07

Belediyelere üvey evlat muamelesi yapmaktan vazgeçin en çok kadroyu hakeden belediyeler 1332 lira maaş alıyor belediye personelleri nasıl geçinir bu adamlar sorarım size yazık gerçekten çok yazık ....

Avatar
Ahmet Bilkay 2017-12-24 11:46:30

Merhaba şimdi açıklanan khk açıklamasında kimleri kapsıyor hastanenin yemekhanelerine gelmiyormu kadro

Avatar
hüseyin 2017-12-24 11:24:49

bundan sonra hizmet alimi ihaleleri yapilmayacakmiş doldurdunuz zaten heryeri yapsaniz ne olacak yapmasaniz ne olacak

Avatar
Ugur 2017-12-24 11:19:22

Kamu iktisadı teşebbüslerine kadro geliyor mu ? Geliyorsa ayrım varmı yemekhane güvenlik temizlik.işçisi ?

Avatar
Fb 2017-12-24 11:18:45

İl özel idareler ve bekediyeler birinci gruptan ayri baska bir firka da degerlendirilmis