Çavuşoğlu, 'Irak'ı yeniden inşa edeceğiz' diyerek yeni bir gündem yarattı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İBB Gençlik Mekrezi'nde yaptığı konuşmada, Suriye'de itibar gösterilen bir aktör olduğunu belirterek 'Irak'ı yeniden inşa edeceğiz' dedi...

GÜNDEM 21.01.2019, 19:29
Çavuşoğlu, 'Irak'ı yeniden inşa edeceğiz' diyerek yeni bir gündem yarattı

Suriye'de yapılan operasyonlarla ilgili konuşurken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dünya 5'ten büyüktür" sözünü hatırlatan Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanımız bu sözüyle Dünya Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin görevini layığıyla yerine getiremediğine, dünya sorunlarını gerektiği gibi çözemediğine vurgu yapıyor. Biz bu ülkelere karşı değiliz. O ülkelerle ilgili ikili anlaşmalar yapıyoruz. Bazen anlaşıyoruz, bazense anlaşamıyoruz. Peki, biz Suriye'de neden herkesin itibar gösterdiği bir aktör haline geldik. Çünkü bizim Suriye politikamız net. Biz Suriye'de barış, huzur, siyasi çözüm, istikrar ve toprak bütünlüğü istiyoruz. Amerika'nın çekilmesinden sonra herkes gerçek gündemini ortaya koydu ancak biz hep aynı şeyi söyledik ve yaptık" şeklinde konuştu.

Irak'ta seçimden sonra kurulan hükümetle ilgili konuşan Çavuşoğlu, Bu hükümet daha kapsayıcı olabilir ancak 'her şey bitti' diyemeyiz. Irak'ın yeniden inşası ve güçlenmesi bizim ulusal güvenliğimizdir. Bu inşanın yanı sıra terörle mücadeleyi de sürdüreceğiz" dedi.

Yorumlar (0)