Çavuşoğlu'ndan flaş Barış Pınarı Harekatı açıklaması: Ara vereceğiz!

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence 4 saat 20 dakika süren toplantı sonrasında yaptığı açıklamada ateşkes ilan edildiğini duyurmasının ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "PKK/YPG'nin 120 saat içinde çıkması için Barış Pınarı Operasyonuna ara vereceğiz, bu bir ateşkes değildir." açıklaması yaptı.

GÜNDEM 17.10.2019, 21:05 17.10.2019, 21:12
Çavuşoğlu'ndan flaş Barış Pınarı Harekatı açıklaması: Ara vereceğiz!

Türkiye'de gerçekleştirilen kritik toplantı sonrasında açıklamalar peş peşe gelmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Pence'in görüşmesi sonrasında açıklama yapan Pence'in açıklamasında yer alan "ateşkes" ifadesi hakkında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, flaş bir açıklama yaparak ateşkes olmadığını dile getirdi

Çavuşoğlu'nun açıklamaları şu şekilde;

ARA VERECEĞİZ ATEŞKES DEĞİLDİR!


Bugünkü müzakerelerde Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli liderliği sonucunda istediklerimizi aldık. YPG'nin ağır silahlarının toplanması, mevzilerinin ve tahkimatlarının imha edilmesi hususlarında mutabakat sağladık. PKK/YPG'nin 120 saat içinde çıkması için Barış Pınarı Operasyonuna ara vereceğiz, bu bir ateşkes değildir. Ancak terör unsurlarının çıkmasından sonra operasyonu durdurmamız söz konusu olacaktır.

Fırat'ın doğusunda DEAŞ ile mücadele konusunda da eş güdüm ve iş birliği içinde çalışacağız. DEAŞ'a karşı bugüne kadar Türkiye çok kararlı bir mücadele vermişti. Suriye'de 3 bin, Irak ile beraber toplamda 4 binden fazla DEAŞ'lı teröristi Türkiye etkisiz hale getirmişti.

Yorumlar (0)