Çevre Bakanı Özhaseki Açıkladı! 7.5 Milyon Bina Yenilenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, katıldığı bir televizyon programında deprem ve yenilenmesi gereken yapılara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Çevre Bakanı Özhaseki Açıkladı! 7.5 Milyon Bina Yenilenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 19 Ağustos depreminin yıldönümünde bir televizyon programına katıldı. Bakan Özhaseki, deprem ve gündeme dair konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin konuşmasının satır başları şu şekilde,

''DERS ALDIK''

Bakan Özhaseki, konuşmasında Türkiye'nin deprem bölgesinde olduğunu hatırlatarak 99 depreminden ders alındığını ifade etti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki deprem hazırlıkları ile ilgili olarak, ''Ders aldık, birtakım hazırlıklar yapıldı. Yeni bir hazırlığımız da var. 99'dan sonra yapılan binalar hakkıyla o dönem değiştirilen yönetmeliğe göre yapıldıysa sıkıntı yok. 2002'de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla kentsel dönüşümü hızlandırmak için bir yasa daha çıktı. Birçok avantajlar sağlandı. Bizim istediğimiz hızda değil. 212 riskli alan ilan etmişiz. Burada yaklaşık 540 bin bina var. Bir de 'Benim evim çürük' diyen 500 bine yakın bina var. 1 milyon 35 bin civarında bağımsız birim var. Yani 5 yıl içinde dönüştürmek istediğimiz konutlar 1 milyon civarında. Bunun ne kadarı yıkılmış? Riskli alanlarda yüzde 15'teyiz. Riskli yapılarda yüzde 77'lerdeyiz. Yani tek tek bina bazlı dönüşümlerde daha ilerideyiz.'' ifadelerini kullandı.

''BÜYÜK BİR DEPREM BEKLENİYOR''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, kuzey anadolu fay hattının çok aktif olduğunu vurgulayarak büyük bir depremin beklendiğini işaret etti. Bakan Özhaseki beklenen büyük depreme ilişkin hazırlıkların yapıldığına dikkat çekerek, ''Kuzey Anadolu fayı çok hareketli. 60 yıl içinde o çizgi çok net olarak gelmiş. Şimdi İstanbul'da bekliyor. Bugün bir hocamız 2045'e kadar dedi. daha önce 2030'a kadar denildi. İstanbul'u büyük bir deprem bekliyor. Hazırlıklarımızı yapmalıyız. İstanbul dünyada en önemli ve çok acil olarak deprem konusundaki tehlikeli şehirler içinde ilk 10'da yer alıyor. Bir deprem olduğunda 4 milyon 700 bin yapı stoğunun yüzde 15'i risklidir. 600 bin bina demek. 600 bin konutun yıkılması demek sadece ekonomik olarak 100 milyar dolar demek. Bunların yıkılması demek sokaktaki altyapının da yıkılması demek. İş kaybını da ekleyin. 300 milyar dolarlık kayıp demek.'' dedi.

''7.5 MİLYON BİNA YENİLENECEK''

Çevre Bakanı Özhaseki, konuşmasında Türkiye'de 7.5 milyon binanın yenilenmesinin hedeflendiğini belirterek, ''15 sene süremiz var. Riskli gördüğümüz 7.5 milyon bağımsız birimi yenilemek zorundayız Türkiye çapında. Bunun yüzde 25'i İstanbul'da. Bunu yapacak gücümüz var. Hedefimiz yılda İstanbul'da 200 bin, Anadolu'da 300 bin binayı yenilemek. Teşvik sağlayarak, finans sorununu çözerek vatandaşlarımızın evlerini yenilemesini sağlayacağız. Eski yasada bu işi kötüye kullananlar yüzünden çok hızlanamadık. Fikirtepe diye bir yer var, 5 yıldır uğraşıyoruz. Yakında yüzde 100'ünü çözmüş oluruz. Orada karşılaştığımız zorluklar... İnsanlar çok masum şekilde müteahhite imza atıyorlar. Ama birtakım müteahhitler daha fazla vaadediyorlar. İki, üç müteahhit çıkınca kavga ediyorlar. Bir yandan vatandaşın içinde de tek tük de olsa çıkarcı tipler de çıkıyor. Onlar da yürütmeyi durdurma alıyorlar. Müteahhitlerle anlaşmaya çalışıyorlar.'' dedi.

''YENİ YASA HAZIR ELİ KULAĞINDA''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yenilenme konusu ile ilgili yasanın hazırlandığını ve kısa sürede çıkarılacağını vurgularayarak, ''Bunları aşacak yasayı yazdık. Bu sene içinde inşallah yasayı çıkarırız. KHK ile veya Meclis açıldığında öncelik vererek. Eli kulağında. Gelecek sene pilot yıl olarak İstanbul'da 200 bin konutu dönüştürürüz. Belediye başkanlarına duyuruda bulunuyorum. Asıl dönüşümü belediyeler yapar alan bazlı. Ya zeminde bir sıkıntı vardır ya da binalarda bir sıkıntı vardır. Mahalle bazlı dönüşüm için hazırlık yapılabilir.'' ifadelerini kullandı.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE