CHP Bedelli Askerlik Tasarısından 28 Gün Eğitim Şartının Kaldırılması için Kanun Teklifi Verdi

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, bedelli askerlik yasa tasarısında bulunan 28 gün eğitim şartının kaldırılması için kanun teklifi verdi. bedelli askerlik için verilen kanun teklifinin detaylarını haberimizde paylaşıyoruz.

GÜNDEM 18.07.2018, 19:43 18.07.2018, 20:01

Bedelli askerlik yasasında şartların netleşmesinin ardından konuya dair gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bedelli askerlik kanun tasarısına göre; bedelli için yaş şartı 25, ücret 15 bin TL ve 28 gün eğitim öngörülüyor. 

Bundan önceki iki bedelli yasasında yer almayan eğitim şartının yeniden tasarıda olmasına ise Cumhuriyet Halk Partisi'nden kanun teklifi geldi. İşte detaylar;

CHP'DEN 28 GÜN EĞİTİM ŞARTI KALDIRILSIN TALEBİ

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım bedelli askerlik için hazırlanan yasa tasarısında yer alan 28 gün eğitim şartının, yasa tasarısından çıkarılmasını teklif etti. Konuya dair Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Özkan Yalım, yasa tasarısında yer alan 28 günlük eğitim şartının çalışanlar için sıkıntılara neden olacağı söyledi. Bu konuda yaptığı açıklamasında askerliğini 28 gün yapması ile 6 ay-1 yıl yapması arasında bir fark bulunmadığını söyleyen CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım işverenle aynı sıkıntının yaşanacağını vurguladı. 

TBMM'de yapmış olduğu açıklamasında ayrıca 2011 ve 2014 yılında çıkarılan bedelli askerlik yasasına ilişkin de hatırlatmalarda bulunan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım "Bedelli son kez olmalıdır. CHP olarak ana hedefimiz profesyonel askerliğe geçiştir. Bu teklifle bedelli son bulmayacak, 2-3 yıl sonra yenileri gelecektir. Hükümete, Milli Savunma Bakanlığı'na tavsiyemiz; bir an önce altyapı hazırlanıp profesyonel askerliğe geçilsin" ifadelerini kullandı. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (1)
Mahmut 1 yıl önce
Muhalefet bu konuda çok yetersiz kaldı. Bu sessizliği ilerde daha çok kaybetmelerine sebep olacak. Hükümetimiz de sağolsun yine yurtdışındakileri 28 günden muaf tuttu. En güzel Türk vatandaşlığı yurtdışında olmakla mı yaşanacak? Ellere var bize yok.