CHP'den Kadınlara Doğum Borçlanması Konusunda Çözüm Önerisi

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Gürsel Tekin kadınların ilk doğumlarında bir gün süreyle sigortalı sayılması konusunda bir kanun teklifi verdi. Gürsel Tekin bu kanun teklifi ile doğum borçlanması sorunun çözülmesi amaçlandığını söyledi. 

GÜNDEM 13.09.2018, 01:44
CHP'den Kadınlara Doğum Borçlanması Konusunda Çözüm Önerisi

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin kadınların doğum borçlanması sorunu ile ilgili bir kanun teklifi verdi. 

Gürsel Tekin tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan kanun teklifiyle kadınların, ilk doğum yaptığı tarihte otomatik olarak 1 günlük sigortalı sayılması sağlanıyor.

CHP'DEN KADINLARA İLK DOĞUMDA SİGORTA TEKLİFİ

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Gürsel Tekin tarafından sunulan kanun teklifi osyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na geçici bir madde ekliyor. Bu madde ile kadınların doğum borçlanması sorunun çözülmesi amaçlanıyor. Gürsel Tekin tarafından verilen kanun teklifinin gerekçesinde ise Türkiye'de genel olarak kadınların erkeklerden daha az istihdamda yer alması gösteriliyor. Teklifte ayrıca erkeklere sağlanan askerlik borçlanması yaparken hiçbir şarta tabi tutulmadığı, kadınların ise doğum borçlanması yapabilmesi için mutlaka doğumdan önce sigortalı olmaları gerektiği, aksi takdirde kaç doğum olursa olsun borçlanma hakkından mahrum kaldığı vurgulanıyor. 

Kadınlara doğumda bir günlük sigorta yapılmasını ön gören kanun teklifinde "Kadınların ilk doğum yaptıkları tarihin, sanki çalışmışlar gibi otomatik olarak 1 günlük sigortalı sayılmaları durumunda, kadınların doğum borçlanması sorunu çözülerek, tıpkı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kadınlara çalışma hayatında cumhuriyet tarihinin en önemli haklarından birinin verilmesi sağlanmış olacaktır" ifadeleri yer alıyor. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (2)
Emine 1 yıl önce
İnşAllah bu kanun teklifi MHP ve Ak parti destek verirde kanunlaşır
serdağ yeni 1 yıl önce
çok yerinde bir yaklaşım tebrik ediyorum...