CHP'den Yeni Havalimanında Yaşananlara İlişkin Araştırma Talebi

Cumhuriyet Halk Partisi ilk etabının kısa bir süre içinde açılması planlanan yeni havalimanında yaşanan olaylara yönelik bir araştırma açılmasını talep etti. CHP tarafından talep edilen araştırmanın detayları ve gerekçelerini sizlere aktarıyoruz.

GÜNDEM 16.09.2018, 18:36
CHP'den Yeni Havalimanında Yaşananlara İlişkin Araştırma Talebi

İstanbul'da yapımı devam eden ve ilk etabının 29 Ekim tarihinde açılması hedeflenen havalimanına ilişkin son günlerde bazı gelişmeler yaşanmıştı. 

İşçiler tarafından başlatılan eylemler ve daha sonrasında yaşanan olaylara dair CHP'den araştırma talebi geldi. CHP tarafından talep edilen araştırma önerisinde yeni havalimanının inşaat çalışmalarında yaşanan iş kazalarının nedenlerinin belirlenmesi, çalışanların temel taleplerinin yerine getirilmesi konuları yer aldı. 

CHP'DEN YENİ HAVALİMANI İNŞATINDA YAŞANANLARA DAİR ARAŞTIRMA TALEBİ

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel ve arkadaşları TBMM Başkanlığına bir araştırma önerisi sundular. Söz konusu araştırma önergesinin gerekçesinde ise yeni havalimanı inşaatında yaşanan işçi kazaları ve işçilerin gelirlerini alamaması iddiaları yer aldı. CHP tarafından sunulan gerekçede ayrıca yapımı devam eden havaimanı inşaatında çalışma mevzuatı hükümlerine de aykırı çalışma biçimlerinin ve çalışma koşullarının bulunduğu iddialarına da değinildi. 

CHP Tarafından TBMM Başkanlığına Sunulan Araştırma Önergesinin Gerekçisi

"Köyde kalan işçiler ödenmeyen ücretlerinin ödenmesi, iş cinayetlerine karşı önlemler alınması, servis sorununun çözülmesi, yatakhanelerde bulunan tahtakurusu sorunuyla yemekhanelerdeki hijyen sorununun giderilmesi gibi bir dizi haklı talepte bulunmuştur. Bu talepleri yerine getirilmeyen işçilere biber gazlı müdahalede bulunulmuş, 15 Eylül'de yapılan operasyonla da çok sayıda işçi gözaltına alınmıştır. Yeni havalimanının inşaat çalışmalarının başladığı tarihten bu yana yaşanan iş kazalarının nedenlerinin tespit edilmesi, çalışanların en temel taleplerinin yerine getirilmesi için gerekli incelemelerin yapılabilmesi, mevzuata aykırı uygulamalara son verilmesi, ölümlü iş kazalarının gerçek rakamının belirlenebilmesi ve sorumlularının açığa çıkarılması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)