CHP İdam Yasasının Yeniden Çıkarılmasına Olumsuz Bakıyor

İdam yasasının geri getirilmesine ilişkin siyasi liderler tarafından yapılan açıklamaların ardından konuya dair bir açıklamada CHP'den geldi. Cumhuriyet Halk Partisi'nden idam konusuna yönelik yapılan açıklamalarda yasanın yeniden çıkarılmasına olumsuz bakıldığı bildirildi.

GÜNDEM 07.08.2018, 02:01
CHP İdam Yasasının Yeniden Çıkarılmasına Olumsuz Bakıyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel düzenlediği bir basın toplantısında gündemin önemli konuları hakkında açıklamalarda bulundu. 

Özgür Özel yapmış olduğu açıklamalarında idam yasası konusuna dair değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaşarak CHP'nin idam yasasına dair yaklaşımını değerlendirdi. 

CHP'DEN BBP LİDERİ DESTİCİ'YE ELEŞTİRİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel düzenlediği basın toplantısında Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'ni idam yasası için teklif vereceğiz açıklamasını değerlendirdi. İdam yasasının çıkarılması konusunda Mustafa Destici'yi eleştiren Özgür Özel şu ifadeleri kullandı. 
 
"Sayın Destici'nin, bir partinin Genel Başkanı olarak Mecliste yer almasını son derece kıymetli buluyoruz ama şunu hatırlatmak gerekiyor; bir anayasayla bağlıyız. Anayasa diyor ki üye tam sayısının 3'te 1'i bunu teklif edebiliyor. Sayın Destici'nin bunu teklif edebilmek için 199 milletvekili imzasına daha ihtiyacı var."

CHP İDAM YASASINA OLUMSUZ BAKIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından idam yasasına nasıl bakıldığı konusu üzerinde de açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel çok net bir şekilde idam yasasına karşı olduklarını vurguladı. Türkiye'nin idamdan kurtulduğunu ifade eden Özgür Özel, Türkiye'yi geriye düşürecek idam yasasının tartışılmasını doğru bulmadıklarını bildirdi. 

"Hem pozitif hukuk normları hem de evrensel kazanımlar olarak idam cezasının karşısında olan bir partiyiz. Bu pozisyonumuzda herhangi bir değişiklik yok. Mesele kime idam cezası uygulanacak tartışmasından farklıdır. Bugün idam geldiğinde, FETÖ elebaşına, diğer terör örgütlerinin hapishanelerde bulunan mensuplarına, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış olanlara uygulanmayacağı açık. Geleceğe yönelik bir şey konuşuluyor ama vatandaşta farklı bir algı yaratılarak günlük siyasete alet ediliyor. İdamdan kurtulmak, gelişmiş demokrasilerde bir kazanımdır. Bu kazanımı Türkiye, hem de tam bir mutabakatla elde etmişken Türkiye'yi her alanda olduğu gibi bu alanda da geriye düşürecek bir tartışmayı doğru bulmuyoruz."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)