CHP'li Gök'den Adli Yıl Açılış Törenine İlişkin Açıklama

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, basın toplantısında yaptığı açıklamada, yargıtayın ev sahipliği dışında yapılması nedeniyle bu yılki adli yıl açılışının gerçek anlamını yitirdiğini belirtti.

GÜNDEM 01.09.2016, 14:11 01.09.2016, 14:55
CHP'li Gök'den Adli Yıl Açılış Törenine İlişkin Açıklama

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, adli yıl açılış törenine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dünya Barış Günü dolayısıyla basın mensuplarına karanfil veren Gök, dünyada açlık, yoksulluk, salgın hastalıklar, iç savaş, etnik çatışmalar karşısında yaşam mücadelesi veren milyonlarca kişi yardım eli beklerken, kaynakların silahlanmaya ayrılmasının düşündürücü olduğunu söyledi.

Gök, son 14 yılda El Kaide, PKK, DAEŞ, DHKP-C gibi terör örgütlerinin, Türkiye'de sivilleri hedef alan saldırılarında yaklaşık 500 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 2 bin 800 kişinin yaralandığını, 7 Haziran seçimlerinden sonra 640'dan fazla polis, asker, korucunun şehit olduğunu anlattı.

Türkiye'nin, böyle bir ortamda, terörün yıkıcı tehdidiyle karşı karşıya olduğuna işaret eden Gök, terör ortamı ve siyasi istikrarsızlığın, ülkeyi ekonomik açıdan da tahrip ettiğini, Türkiye'nin dünyada en fazla silah ithalatı yapan 7. ülke olduğunu savundu. Gök, Türkiye'nin bir an önce çevresinde barış ve huzuru sağlayarak terör belasından kurtulmasının, kendi vatandaşları ve bölge ülkelerin güvenlik ve refahı açısından önemli olduğunu vurguladı.

"Kadük kalmış adli yıl açılışı"

Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında adli yıl açılış törenini değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, bu törenlerin iki yıldır farklı mecraya büründüğünü öne sürdü. Gök, yargının bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığı ilkesinin güçlü olabilmesinin, bütün taşların yerli yerinde olmasıyla mümkün olduğunu bildirdi.

Gök, "Türkiye'de yargı bağımsızlığının tartışıldığı, yargı bağımsızlığına yönelik anayasa çalışmalarının yapıldığı bu günlerde, adli yıl açılış törenlerinde Yargıtayın, kendi belirlediği salondan vazgeçerek, Cumhurbaşkanı'nın işaretiyle Cumhurbaşkanlığı sarayında bu toplantının yapılması, bu toplantı yapılırken gerekçelerin çok komik olması, Türkiye'de savunmanın ne denli önemsiz kılınmak istendiğinin, yargının bağımsızlığına büyük ölçüde gölge düşüren olaylardan biridir." diye konuştu.

Yenikapı'da liderlerin buluşmasının, toplumdaki uzlaşının, demokrasinin, hoşgörünün yeşereceği umudunu artırdığını vurgulayan Gök, CHP'nin Yenikapı ruhundan beklentisinin, demokrasinin kurum ve kurallarıyla eksiksiz uygulanması olduğunu anlattı.

Gök, baroların katılmadığı bir adli yıl açılışının düşünülemeyeceğini savunarak, baroların katılmaması, Yargıtayın ev sahipliği dışında yapılması nedeniyle bu yılki adli yıl açılışının gerçek anlamını yitirdiğini belirtti.

Gök, yargıçlar mahkeme salonuna girdiğinde herkesin ayağa kalktığına dikkati çekerek, "Bugün yapılan adli yıl açılış törenleri, son derece yanlış yerde, yargı bağımsızlığını zedeleyici mahiyette, baroların içinde olmaması nedeniyle de çok eksik, kadük kalmış adli yıl açılış törenidir." dedi.


Yorumlar (0)