23 Kasım 2016 Çarşamba 21:24
CHP  Milletvekili Erkan Aydın ile Özel Röportajımız (Taşerona kadro meselesi, memur alımı ve daha fazlası)
*Kamu personeli alımları adaletli yapılıyor mu?

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın : " İlçe başkanlıklarından referans getirmeden, oranın icazetini almadan mülakatı geçebilme şansı olmadığını artık 10 yaşında çocuklar , sağır sultan biliyor.  Her ne kadar biz bunu dile getirdiğimizde hükümet bunu inkar etse de bakanlar 'Yok öyle bir şey' deseler de. Gidin kendiniz çok basit deneyebilirsiniz, başvuracağınız zaman oradaki bürokratların, memurların ,  ilden ilçeden referans almadan memur olunamayacağını artık herkes biliyor. Bunları bilmeyen de sağır sultanda duydu.  


2010 KPSS'de TÜM SORULARIN VERİLDİĞİ ORTADA


Yani tabi yazık, siz devlete bilgisine, liyakatına, tecrübesine, o işe girme şansına göre insan almazsanız, ya da en basit yapıyorsunuz ki bir KPSS 'ki onda da 2010 KPSS'de tüm sınav sorularının verildiği ortada. Sonra ne oluyor? 15 Temmuz gecesi olan oluyor. Bir tarafın yandaş oluyor, bir tarafın cemaatin kuklası oluyor. Sonrada gelip milletin meclisinin tepesine , millete bomba yağdırıyor. Demekki siz bir cemaate göre, siyasi tercihine göre, iktidara yakın mı? değilmi? gibi düşüncelere göre adam alırsanız bu devlette bu şekilde çöküyor.  Çöktüğü zaman sanıyorlar mı ki? onlar kendileri kurtulacak. Herkes çökecek.  

İLİMİN BİLİMİN, İRFANIN IŞIĞINDA HAREKET EDECEKSİN


O yüzden Atatürk'ün söylediği şey belli kardeşim ' İlimin, Bilimin, İrfanın Işığında Hareket Edeceksin' . Böyle yaparsanız, ülke kurtulur, ülke büyür.  Bu sıkıntılar yaşanmaz. Ha bundan ders almaz, hala daha cemaatten uzaklaşıp başka cemaate yaklaşır, işte AKP'nin il , ilçe teşkilatı referanslarına göre insan alırsanız da yine bu tür şeyler olur.  


*Taşeron işçiler kadrolu olacak mı?


Taşeron ... Tabi Maliye Bakanlığı'nın getirmeyi düşündüğü taşeron yasası , emin olun bugün ki taşeronu aratacak şekilde.  Özel sözleşmeli olarak getirmek istiyorlar.  Yaklaşık 5-6 ay önce açıkladılar ama ondan sonra devamı gelmedi. Ama o gelirse taşeron mumla aranır. 3 Yıl sözleşmeli yapıyor, haklarınızı istemeyeceksiniz. Geçmişe dönük hiç bir şey talep etmeyeceksiniz. İdare ne derse her şeye 'TAMAM' diyeceksiniz. Yine de sözleşmeli olacaksınız. Devlet memuru statüsüne yine geçemiyorsunuz. Dolayısıyla bu tazminatlar... Kıdem tazminatları, ihbar tazminatları olsun bunlarla uğraştıkları için, biliyorsunuz yıllık yapıyorlar bu taşeronu ki bu hakları olmasın diye. Şimdi yapılmaya çalışılan bundan daha da kötü, ama buna rağmen onla ilgili de herhangi bir gelişme yok. Sadece bir 5-6 ay önce attılar ortaya 'Bunları çözeceğiz' diye.

TAŞERONDAN SÖZLEŞMELİYE GEÇİŞTEKİ MALİYETİ KARŞILAYAMAZLAR


Ülke gündeminin bu kadar sıkıntılı olduğu, doların fırladığı dönemde taşerondan sözleşmeliye geçişteki maliyeti göğüsleyebileceklerini de sanmıyorum. O umutla millet yaşamaya devam edecek.  

PERSONEL ALIMLARI

*Kamuya personel alımları yeterli mi?


OHAL uygulamalarından beri sadece Sağlık Bakanlığı'nda  7 bine yakın doktor , hemşire , tıbbi sekreter yan personelin şu anda ilişiği kesilmiş durumda. Tabi bunların yerine koyulması gerekiyor, hem doktor açığı, hem personel açığı vereceksiniz. Bir taraftan ihraç edeceksiniz , yerine koymayacaksınız. Burada sistem yürümez. Dolayısıyla bunların yerine personel koyulacak ama! Hani daha bi bunlar kayrılacak, bunların ki daha fazla eleman alınacak diye bir şey yok.


İHTİYACIN TAMAMININ ALINMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM


İhtiyacın bile tamamının alınmayacağını düşünüyorum, Bugün Maliye Bakanı diyor 'Yeni bir personel alımı yapabilme şansımız yok' diyor. Sadece Milli Eğitim'de 53 bin kişi uzaklaştırıldı, ihraç edildi. Zaten öğretmen açığı vardı! 400 Bin öğretmen mezun olmuş atanamıyor, bekliyor.  Neredeyse tasarruf gibi görmeye başlıyorlar. Hani kamunun üzerinde yük gibi. Zaten açığım var diyorsun 400 bin kişi bekliyor sırada, 53 bin kişiyi ihraç etmişsin, yani bir anlamda 'İyi oldu , Şu kadar Maaş tasarrufumuz oldu, Kamunun mali yükü azaldı' falan diye. Bu zihniyetle ülke nereye gider, hep birlikte görüyoruz nereye gittiğini.

*Mülakatlarda torpil, kayırma oluyor mu?


Sözleşmeli Öğretmen Alımlarındaki Mülakatlar Konusu ile ilgili Milli Eğitim Komisyonundaki arkadaşlarımızın teklifi oldu. Mülakat olmasın, illa mülakat olacaksa kameralı olsun. Bir kamera sistemi koyulsun , kayıt yapılsın. 'Torpil Var Mı?, Kayırma Var Mı? ' malesef hükümet buna da karşı çıktı . Bunu da kabullenmedi. Baktığınız zaman hem diyorsunuz ki 'Torpil Yok' , Hem diyorsunuz ki 'Kayırma Yok' eee o zaman bu kadar şeffaflık önerisini niye reddediyorsunuz?  Bunu da herkes biliyor ki her türlü torpil, kayırma var. Bir cemaat gitti, onun yerini başka cemaatle doldurdular. Ders almadılar, akıllanmadılar.

Akıllanmazsalar bunun sonucu yine aynı şeyler olur. İki kere iki dört... İnşallah olmaz diyoruz, mücadelemizi sürdürüyoruz.


ÖZEL EĞİTİM KURUMLARINDAKİ ÖĞRETMENLER İLGİLİ ÖNERGE VERDİK


Netice olarak hükümet olan bunlar olduğu için de hep birlikte izleyeceğiz. Soru önergesi de verdik. Özellikle sözleşmeli öğretmenler ile ilgili , Milli Eğitim Komisyonu sözleşmeli özel eğitim kurumlarındaki öğretmenlerle ilgili de ! En azından devlette aldığı kadar maaş alabilmesiyle ilgili de kanun teklifi var. Her bir taraftan görüşüyoruz ama malesef yeni bir şey çıktığı yok.

Kamupersoneli notu: CHP Bursa Milletvekili Sn. Erkan Aydın' a ve ekibine misafirperverliğinden dolayı kamupersoneli.net ailesi olarak teşekkür ederiz.


KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL HABER

Son Güncelleme: 23.11.2016 21:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.