CHP'nin Yeni Genel Başkanı Belli Oldu!

CHP'nin "Adalet ve Cesaret" temalı 36. Olağan Kurultayı gerçekleştirilen oylama işlemleri ve oyların sayılmasının ardından sona erdi. CHP Genel Başkalığı için Muharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu yarıştı. Gerçekleştirilen oylama işlemlerinin ardından yarışı kazanan ve CHP Genel Başkanı olan isim ise Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

CHP'nin Yeni Genel Başkanı Belli Oldu!

CHP'nin "Adalet ve Cesaret" temalı 36. Olağan Kurultayı gerçekleştirilen oylama işlemlerin ardından Kemal Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan olarak seçildi.

KURULTAY'DA HEYECANLI ANLAR YAŞANDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 36'ncı Olağan Kurultayı devam ediyor. Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce'nin yan yana oturduğu kurulatayda heyecanlı anlar yaşandı.  36. Olağan Kurultayı'nda 165 delegenin oyunu aldığı açıklanan İnce'nin listesinde mükerrer oy tespit edildiği iddia edilmekte. İmzaları yeniden kontrol eden Divan Kurulu'nun vereceği karar ise büyük merak konusu olmuş durumda. Peki CHP'nin yeni başkanı kim oldu? Cumhuriyet Halk Partisi Başkanlık koltuğuna kim oturacak. İşte detaylar...

Milliyet'in haberine göre; Muharrem İnce CHP kurultayında "Genel Başkan Adayı" olarak konuşma yaptığı sırada, salonda bir söylenti hakim oldu. İnce 165, Kemal Kılıçdaroğlu ise 1081 delegenin imzası ile aday olmuştu. Ancak bahsi geçen söylentilere göre; Kurultay divanı imzaları kontrol edince 49 adet oyun mükerer kullanıldığını belirledi. Bu 49 oyun geçersiz olmasıyla beraber İnce'nin delege desteği 1162'ya düşecek ve adaylığının düşmesi gündeme gelecek.

CHP'de Genel Başkan adayılığı için kurultay delegelerinin yüzde 10'unun imzasının alınması geekmekte. Bu da toplam olarak 1266 delegenin en az 126'sının imzasına denk geliyor. Ancak 49 oy mükerrrer sayılıp geçersiz olursa her iki adayın dilekçesinden de düşürülebilecek. Bu durumda ise İnce'de genel başkanlık için belirlenen imza sayısının altına düşebilecek. Kesin kararı Divan Kurulu'nun vermesi gerekiyor.

KEMAL KILIÇDAROĞLU "HOŞGELDİNİZ" DİYEREK SÖZLERİNE BAŞLADI

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Ankara Spor Salonunda iki gün sürecek 36. Olağan Kurultayı çalışamalarına başlanıldı. Toplantının açılışına açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu salonda bulunanlara "hoşgeldiniz" diyerek cümlelerini aktardı. İki değerli arkadaşının yanlarında bulunamadığını ifade eden Kılıçdaroğlu bunlardan birinin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal olduğunu belirtti. Bütün dualarının Baylak için olduğunu ifade ederek Baykal'ın ksıa sürede sağlığına kavuşarak CHP'nin içindeki onurlu duşurunu kimliğini sürdüreceğini belirtti. 

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Genel Kurultayında bulunamayan bir diğer isim ise CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu olduğuna dikkat çekti; Kılıçdaroğlu, Berberoğlu'nun hak ve hukuk adaletinin olmadığı hiçbir somut gerekçe gösterilemeden talimat üzerine cezaevinde siyasal esir olarak tutulduğunu belirtti. Kemal Kılıçdaroğlu; "Bu nedenle Berberoğlu'na 36. Kurultayımızdan bütün kurultay üyelerinin ve katılımcıların, yol arkadaşımın selamlarını sevgilerini ve dostluklarını gönderiyorum." ifadelerini kullandı.

YA KAZANACAĞIZ, YA KAYBEDECEĞİZ

Kurultayda kürsüye çıkaraka açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan adayı Muharrem İnce; "İki ayrı yol bulunuyor. Ya kazanacağız, ya kaybedeceğiz." dedi. CHP Yönetimini sert dille eleştiren İnce; "CHP'nin çokd eğerli gönüldaları, geleceğimiz elimizde alınmakta. Cumhuriyetimiz yıkılıyor. Umutlarımız söndürülmek isteniyor. Yaşama sevinçlerimizi elimizden almak istiyorlar. Karşımızdaki bir siyasi parti değil, ülkemizi yağmalamak için bir araya gelmiş bir yapıdır. Cumhriyeti kuran parti, cumhuriyeti kurtaracaktır." dedi. 

İMZA SORUNU ÇÖZÜLDÜ

İnce'nin adaylığı için krize yol açan 49 imzanın mükerrer olması işleri karıştırmıştı. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu konuyla alakalı olarak olayların geçersiz sayılmamasını ve İnce'nin lehine yazılmasını istemişti. Diğer yandan İnce'nin delege oylarının silinmesiyle beraber Kemal Kılıçdaroğlu'nun gerisinde kalacağı belirtilmiş ve delege oylarının incelemesine devam edilmişti. 

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2018, 00:32
YORUM EKLE