CHP'li Ağbaba: Göçmenler Ucuz İşgücü Olarak Kullanılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba kayıt dışı istihdam hakkında açıklamalarda bulundu. Ağbaba açıklamalarında kayıt dışı istihdamın yüzde 34'lere ulaştığını ifade ederek göçmenlerin ucuz ücretler karşılığında çalıştırılmasının ülkemizin ekonomisine zarar verdiğini ifade etti.

GÜNDEM 05.08.2019, 14:42 05.08.2019, 19:31
CHP'li Ağbaba: Göçmenler Ucuz İşgücü Olarak Kullanılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba kayıt dışı istihdam hakkında açıklamalarda bulunarak yüzde 34 seviyesine ulaşan kayıt dışı istihdam kapsamında göçmen işçilerin ucuz iş gücü olarak kullanıldığını ifade etti.

Ayrıca Ağbaba açıklamalarında "Göçmenlerin kayıt dışı ve ucuz ücretler karşılığında çalıştırılması ülkemiz ekonomisine ciddi zarar vermektedir" ifadelerine yer verdi.

KAYIT DIŞI İŞSİZLİK AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba "kayıt dışı çalıştırılan göçmenlere" ilişkin hazırladığı raporla ilgili yazılı açıklama yaptı. Konu ile ilgili olarak Veli Ağbaba Türkiye'de 1 milyona yakın Suriyeli'nin kayıt dışı ve düşük ücretlerle istihdam edildiğini ifade ederek bunun yüzde 20'sinin 15 yaş altı çocuklardan oluştuğunu vurguladı.

Açıklamalarında çalışma izni verilen Suriyeli sayısının 2019 için 31 bin 185 olduğun ifade eden Veli Ağbaba şu ifadeleri kullandı:

"Özellikle kayıt dışı istihdamın yüzde 34'lere ulaştığı ülkemizde göçmen işçiler ucuz iş gücü olarak kullanılmaktadır. Bu durum AKP iktidarının işine gelmekte, çalışma yaşamındaki maliyetlerin alabildiğince düşürülmesi için kullanılmaktadır. Göçmenlerin kayıt dışı ve ucuz ücretler karşılığında çalıştırılması ülkemiz ekonomisine ciddi zarar vermektedir. AKP iktidarı, Suriyeli ve diğer ülke vatandaşı göçmenlerin kayıt dışı istihdamına göz yumarak ülkemiz de işsizlik oranlarını artırmakta, çalışma yaşamını tamamen kuralsız bir yapıya büründürmektedir. AKP iktidarı bu politikaları ile yoksulu yoksula kırdırmaktadır."

Yorumlar (0)