Çift maaş alan İzmir Karaburun Belediye Başkanı Girgin Erdoğan tepkiler karşısında flaş maaş kararı aldı!

Kendini müdür olarak atayan ve bu şekilde çift maaş alan CHP'li İzmir Karaburun Belediye Başkanı Girgin Erdoğan, tepkilere dayanamadı ve flaş maaş kararı aldı. Kendini atadığı müdürlükten istifa etmek yerine müdürlük maaşını eğitime bağışladığını açıkladı Başkan Girgin Erdoğan’ın çift maaş almasına kendi partisinden bile tepki almasına neden olmuştu.

GÜNDEM 21.07.2019, 15:31 21.07.2019, 15:59
Çift maaş alan İzmir Karaburun Belediye Başkanı Girgin Erdoğan tepkiler karşısında flaş maaş kararı aldı!

İzmir Karaburun Belediye Başkanı Girgin Erdoğan gündemden düşmüyor. 8 milyondan fazla tanımsız işsizi bulunan bir ülkede belediye başkanı maaşı haricinde kendisini müdür olarak tayin edip iki maaş alan başkana tepkiler sosyal medyada çığ gibi büyüdü. Tepkilere karşı müdürlükten istifa edeceği sanılan Belediye Başkanı Girgin, müdürlükten istifa etmedi ve bunun yerine müdürlükten aldığı maaşı eğitime bağışlayacağı öğrenildi.

BAŞKAN BELEDİYE ŞİRKETİ MÜDÜRÜ OLDU

İzmir'in Karaburun İlçesi Belediye Başkanı Avukat Girgin Erdoğan, kendisini belediye şirketi müdürü olarak atadı. Karaburun Belediyesi Personel Limited Şirketi Müdürlüğü hakkındaki karar, meclis toplantısında AKP Grubu'nun muhalefetine karşın CHP'li üyelerin oy çokluğu ile kabul edildi. Yasa gereği Erdoğan'a, 8 bin TL'lik belediye başkanlığı maaşının yanında, şirket müdürlüğünün huzur hakkı adı altında 7 bin 500 TL tutarındaki maaşı bağlandı.

SEÇMENLERİ TEPKİ GÖSTERDİ

Muhalefet temsilcileri, belediye başkanı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak görev yaptığı için devlet memurlarının ticaret yapma ve şirketlere ortak olma hakları bulunmadığını öne sürdü. Yasaya göre belediye başkanının şirkette müdür olamayacağı ve huzur hakkı alamayacağı belirtildi. Karaburun Belediye Başkanı Girgin Erdoğan'a en büyük tepki ise kendi partilileri ve seçmenlerinden geldi. CHP tabanı ve seçmenleri Erdoğan'ı eleştirerek kararın iptalini istedi.

ERDOĞAN MÜDÜRLÜK MAAŞINDAN VAZGEÇTİ

Başkan Erdoğan, ilk açıklamasında kararının arkasında durdu. Erdoğan, hem belediye şirketi müdürü olmasının, hem de belediye meclisi kararının doğru ve yasaya uygun olduğunu, kanun maddelerinden örnekler vererek anlattı. Fakat kamuoyunda artan tepkiler üzerine Girgin Erdoğan, yeni bir yazılı açıklama yaparak, banka hesabına ödenen 7 bin 500 TL tutarındaki huzur hakkını eğitime bağışladığını duyurdu. Kararı özgür iradesiyle aldığını ileri süren Girgin, yazılı bir açıklama yaparak, görevlendirmenin yasaya aykırı olmadığını savundu. Gigin, “Adı geçen şirkette KHK, kanun ve Yüksek Mahkeme kararlarına aykırı olmamasına rağmen, basında ve kamuoyunda rahatsızlık ve hassasiyet yaratan huzur hakkı işlemini tamamen kendi özgür irademle sonlandırma kararı aldım. Şirket tarafından hesabıma bir kez ödenen huzur hakkı meblağının tamamını, ilçemizde eğitim veren Karaburun Ortaokulu Okul Aile Birliği'nin hesabına bağış olarak yatırdım” dedi. Ancak, Girgin, belediye şirketi müdürlüğünü bırakmadı.

HERKESE BAĞIŞ YAPMALARI ÇAĞRISINDA BULUNDU

Girgin, meclis kararını ortadan kaldıran yeni bir meclis kararı alınması için başvuruda bulunacağını, alınacak kararı da kurumsal web sitesi ve sosyal medya hesapları aracılığıyla kamuoyuna açıklayacağını söyledi. Girgin, açıklamasını şu sözlerle tamamladı : “Yaşadığımız bu olaylar neticesinde halkımızın bu konulardaki duyarlılıklarını ve tepkilerini görmüş olmam sebebi ile tüm kamuoyumuza, ayrım gözetmeksizin tüm siyasi partilerimize, belediye başkanlarımıza, belediye meclis üyelerimize açık bir çağrıda bulunmak istiyorum. Belediyelerimizin hâkim ortak ya da hissedar oldukları iktisadi teşebbüslerde görev alan yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin yasal maaşları haricinde huzur hakkı almamalarını, huzur hakkı ve benzeri ad altında alınan ücretleri ise görev yaptıkları beldelerdeki sosyal sorumluluk amaçlı projelerde kullanılmak üzere bağışlamalarını öneriyorum.”

Yorumlar (6)
Şahin 4 hafta önce
Maaştan vaz geçerim ama müdürlük rantından vazgeçmem diyor
Mrt 4 hafta önce
Anladınız değil mi hak hukuk adalet için oraya geçenler sonra nasıl bozuluyor
Mesele akp veya CHP değil mesele İnsan olmak
Yetim Hakkı 4 hafta önce
Hızlı davranmış soymaya bir iki ay göz boyamak için bağışlayıp sonra gündem değişince cebe indirecektir.Yolsuzluk davasi açılması lazım görevini kötüye kullanmaktan yemeye geldim demiş oranın halkına açık açık...Karaburunlulara selam olsun oyunu fanatik gibi kullandıkları için...
Heheeh 4 hafta önce
Kaç ay maaşı bağışlamış bir defaya mahsus mü onunda aciklasaymis
Vesselam 4 hafta önce
Ülkede kimsenin vicdanına bırakılmamalı kamuda açıklık varsa insanlar kullanabilir sistemi devlet kurar ve devlet gibi denetlerse bu tür haberler çıkmaz demekki bir sistem sizlik var vesselam..