Corona virüs aşısı yaptırmayacaklar dikkat! Yeni yasaklar gelecek

Corona virüs aşısı yaptırmayacaklar dikkat! Yeni yasaklar gelecek

Aşı yaptırmayı düşünmeyenler için Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz dikkat çeken açıklamalarda bulunarak aşı yaptırmayanlar için yeni yasakların geleceğini duyurdu.

Aşı zorunlu mu olacak? Aşı yaptırmayı düşünmeyenler tarafından en fazla cevabı aranan sorular arasında yer aldığı görüldü.

AŞI YAPTIRMAYI DÜŞÜNMEYENLER DİKKAT!

Aşı yaptırmayı düşünmeyenler hakkında Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz yaptığı açıklamada aşı yaptırmayanların toplu ulaşım başta olmak üzere kalabalık ortamlara girmelerinin yasaklanacağını açıkladı.

CORONA VİRÜS AŞISINDA SON DURUM

"Dünyada vaka sayıları korona virüsü sebebiyle 63 milyonu geçmiş bulunmakta. 1 milyona yakın birey bu hastalık sebebiyle hayatını kaybetti. " diyen Kayıpmaz, "Yurdumuzda her gün  vaka sayıları Avrupa genelinde zirveye ulaşmakta. Ne yazık ki 185 can kaybıyla, hastalığın en fazla vefat sayısına ulaşılmış oldu. Aynı zamanda 5000 kadar ağır hastaya ulaşıldı.  Hasta sayısı da 6000 üzerinde görülmekte. Pandeminin geldiği bu durumda insan hareketliliğini azaltmak en önemli önceliğimizdir. Aşı çalışmalarına bütün dünya hızlı bir şekilde devam etmekte. Burada üç en esas sınıfta aşı ile ilgili çalışmalar yürütülmekte." ifadelerini kullandı.

Aşılar hakkında açıklama yapan Kayıpmaz, "Aşıları üç sınıfa ayırabilmekteyiz diyen Kayıpmaz şöyle devam etti konuşmasına; ‘İlki viral vektör aşılar. Gen teknolojisiyle virüsün genetik materyallerinin bir kısmını diğer bir virüs içine yerleştirilmesi ve aynı zamanda insanların vücuduna enjekte edilmesi  şeklinde. Alışılmış yöntemlerle hazırlanan inaktive aşıların en güvenilir aşı 2. grup inaktive aşılardır.  Virüsü hastalık yapıcı tesirlerini kimyasal veya fiziksel bir yöntem kullanılmakla etkisiz hale getirilebilir. Arkasından da insanlar buna bir bağışıklık cevabı geliştirilmesi de demekte. Aşılar eskiden de kullanılan klasik bir yöntem. Yeni metotlara göre de daha çok deneyim sahip olduğumuz türler. Yeterince kuvvetli bir bağışıklık için 2. bir doz olması da gerekmekte." dedi.

AŞI ZORUNLU MU OLACAK?

Aşı yaptırmayanları yakından ilgilendiren açıklamasında Kayıpmaz, "Türkiye'de şuanda Hayat Eve Sığar (HES) kodu corona virüs hastası ya da taşıyıcı riski, temaslı olup olmadığınız görünmekte. Bireysel noktada aşı olmayı tercih etmezsiniz fakat örnek verirsek aşı olmadığınız zaman uçak yolculuğu yapamayabilirsiniz. Otobüs yolculuğu yapamayabilirsiniz. Aşı olmayan kişiler HES kodu gibi bir uygulama yapılacak aşı yaptırmayan insanlar kalabalık ortamlara bunun gibi toplum içinde bütün alanlara girmeleri yasak gelebilir. " ifadelerini kullandı.

CORONA VİRÜS AŞISI YAN ETKİSİ VAR MI?

Corona virüs aşısının yan etkileri hakkında da açıklama yapan Kayıpmaz, "Virüsü  aşı vücutta bağışıklık kazanması için olan aşılardır. Bu aşılar tesirini en iyi şekilde 6 ayla 1 yıl kadar sürecek. Aşı olduğunuz zaman aşı yapılan yerde, aşı yapılan noktada ağrılar, baş ağrısı gibi hafif tesirleri görülebilmektedir. Şimdi en temel yapılan çalışmalar önemsenmesi gerekenler yan etkiler görülmemekte. Uzun süreli etkiler ise bu tarz aşılarda olmamakta. Yani virüsün aşısını vurdurdunuz bu aşı sebebiyle 5-10 yıl sonra ciddi rahatsızlık görmeniz olanaklı değil. Kısa süreli hafif etkiler görülecek." şeklinde konuştu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler