Corona virüs geçirenlerde kalıcı etkiler resmen açıklandı

Corona virüs geçirenlerde kalıcı etkiler resmen açıklandı

Corona virüs geçiren hastalarda tahribatlarından birisinin de kalp üzerinde yaptığı tutulumlara bağlı fonksiyon bozuklukları olduğu ortaya çıktı. Bazı hasta gruplarında ise geçmeyen nefes darlığı ya da sonradan ortaya çıkan göğüs ağrısı gibi şikayetler gözlemlendi.

Corona virüs enfeksiyonunun akciğerlerde oluşturduğu tahribatın yanı sıra birçok farklı organda da işlev bozukluğuna yol açtığı belirtildi. Bu konu hakkında Ankara Şehir Hastanesi Kalp Damar Hastanesi Radyoloji Bölümü doktorlarından Prof. Dr. Nilgün Işıksalan Özbülbül önemli açıklamalarda bulundu ve bu organlardan birinin de kalp olduğunu ifade etti. 

Özbülbül açıklamalarında özellikle genç ve orta yaş hasta grubunda Covid-19'u geçirdikten sonra geçmeyen nefes darlığı ya da sonradan ortaya çıkan göğüs ağrısı gibi şikayetler ile gelen hastalarda kalp tutulumu olduğunu gözlemlediklerini ifade etti ve tüm dünyayı etkileyen, sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları ile karşımıza çıkan bir acil sağlık sorunu olduğunu vurguladı.

KALP TUTULUMU FARK EDİLDİ

Prof. Dr. Özbülbül açıklamalarında şu ana kadar dikkatlerin akciğerler üzerinde olduğunu virüsün akciğer üzerinde oluşturduğu tahribat ile birlikte hastalar solunum yetmezliğiyle hayatlarını kaybettiklerini ancak zaman ilerledikçe salgının ilk zamanlarına göre biz de kalp kası tutulumu olduğunu daha iyi fark edildiğini vurguladı. Ayrıca Özbülbül bununla ilgili görüntüleme bulgularıyla karşılaştıklarını Covid-19 enfeksiyonunu ayakta ve hafif atlatan hastalarda biz birkaç ay sonra özellikle genç ve orta yaş hasta grubunda kalp MR'ında kalp kası tutulumu olduğunun fark edilidğini ifade etti.

Konu ile ilgili olarak Prof. Dr. Özbülbül açıklamalarında "Sıklıkla bu bulguya rastlıyoruz. Yatarak tedavi olan ve ağır bir Covid-19 enfeksiyonu geçiren hastalarda ise zaten bunların 3'te 1'ine yakınında çok ciddi kalp kası tutulumu meydana geliyor. Bunlar, kalpte ritim bozuklukları, kalp yetmezlikleri, kalpte kasılma kusuru ve hayatı kaybetmeye kadar giden çok ciddi klinik sonuçlara neden olduğunu biliyoruz" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler