ÇSGB'den Kayıt Dışı İstihdam ve Taşerona Kadro Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından paylaşılan açıklamada Bakan Sarıeroğlu'nun kayıt dışı istihdam ve taşeron işçilere kadro konularındaki değerlendirmelerine yer verildi.

GÜNDEM 25.09.2017, 11:24 Batuhan
ÇSGB'den Kayıt Dışı İstihdam ve Taşerona Kadro Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi web adresi üzerinden bir açıklama paylaşıldı. Söz konusu açıklamada Bakan Jülide Sarıeroğlu'nun kayıt dışı istihdam ve taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda değerlendirmelerine yer verildi.

Rehberlik faaliyetleriyle birlikte kayıt dışı istihdamla mücadele ve taşeron işçilere kadro verilmesine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun açıklamaları şöyle oldu;

KAYIT DIŞI İSTİHDAM 

"Bu, Türkiye açısından önemli. Geldiğimiz kayıt dışı istihdamla ilgili oranlar görece iyi olabilir ama uluslararası istatistiklere baktığınızda hala yüksek seviyelerde. Bu bağlamda kesinlikle cezayı öncelemiyoruz. Rehberlik faaliyetleriyle birlikte kayıt dışı istihdamla mücadele araçlarının daha da çeşitliğini artırarak önümüzdeki dönemde bir çalışma içerisinde olacağız." 

"İŞKUR YETKİLİLERİMİZ ÇALIŞMALARINI YAPACAKLAR"

"Dün bunun toplantısını yaptık, çalışma genel müdürlüğümüz ve İŞKUR ile bunun toplantısını yaptık. Çok büyük bir proje olacak, geleceğe dair de politikalarımızı oluşturacağımız, tüm risk alanlarıyla ilgili önlemleri alacağımız bir proje olacak. Adana'ya da bu proje da bu kapsamda çalışılacak iller arasında yer almasını sağlıyoruz. Gelecek haftalarda uluslararası yetkililer, İŞKUR yetkililerimiz de Adana'da gelip çalışmalarını yapacaklar."

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO VERİLMESİ

"İnşallah bu beklentiyle ilgili biz Maliye Bakanlığı ile birlikte göreve geldiğimiz ilk günden itibaren son bir aydır da yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Türkiye'nin gündeminden, taşerondaki kardeşlerimizin gündeminden bu konuyu kaldırmayı arzu ediyoruz. Kamuda istihdam imkanlarının geliştirilmesiyle alakalı geçmişe baktığımız zaman taşeron konusu, ben taşeron örgütlenmesi yapmış, taşerondaki işçilerin örgütlenmesi yapmış bir sendikanın genel başkanlığından milletvekilliğine geçtim. Bu bağlamda taşerondaki kardeşlerimizin sorunlarını çok iyi biliyorum. Beklentilerini de biliyoruz, ama yapılan düzenlemeleri de çok iyi biliyoruz. 

Geçmişte gerçekten çok kuralsız bir alandı ama bugün baktığımızda gerçekten sendikal örgütlenmenin yapıldığı, toplu sözleşmelerin bağıtlandığı, kıdem tazminatının güvence altına alındığı, izin haklarının, ücretlerin devlet güvencesi altında olduğu daha kurallı bir sistem söz konusu. Burada beklentinin sınırlarını da biliyoruz. İnşallah bir çözüm konusunda irademizi ortaya koyacağız. Önümüzdeki dönemde hem Türkiye'nin hem de taşerondaki kardeşlerimizin gündeminden bu konuyu çıkarmayı arzu ediyoruz."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi web adresi üzerinden yayımlanan açıklamaların detayları için "https://www.csgb.gov.tr/home/news/rehberlik-faaliyetleriyle-kayit-disi-istihdamla-mucadele-araclarinin-cesitliligini-arttiracagiz/" web adresini ziyaret edebilirsiniz. 

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)