Alexa
26 Aralık 2017 Salı 15:01
ÇSGB Taşerona Kadro Başvurularının Detaylarını Açıkladı
Kamu Personeli

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi başvuruları hakkında önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada başvuru süreci hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi web adresi üzerinden bir duyuru yayımlandı. Yayımlanan duyuruda 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede belirtilen taşeron işçilerin kadroya geçirilmesine ilişkin alınacak olan başvurular hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan duyurunun detaylarını kamupersoneli.net olarak ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi web adresi üzerinden yayımlanan duyuruda "Alt işveren işçisi kardeşlerimize yönelik düzenlemenin de yer aldığı Kanun Hükmünde Kararname'nin yayınlanmasının ardından, geçiş sürecinin doğru bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur." ifadelerine yer verildi. İşte taşeronaların kadro başvuruları hakkında o açıklama:

TAŞERON İŞÇİLERİN KADRO BAŞVURULARI HAKKINDA DETAYLAR

1- 24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile alt işveren işçilerimizin kamuda istihdamı için yapılan düzenleme, 2 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olup, hem merkezi yönetim hem de belediye ve il özel idareleri gibi mahalli idarelerde alt işveren işçilerimizin istihdam edilmek üzere başvuruları 2 Ocak 2018 tarihinde başlayacaktır. Bu tarihten önce herhangi bir başvuruda bulunulması gerekmemektedir.

2- Başvuru ve kadroya geçiş sürecine ilişkin uygulamayı anlatan usul ve esaslar bu hafta içinde yayınlanacak ve geçiş süreci 2 Ocak 2018’den itibaren 90 gün içinde sonuçlandırılacaktır.

3- 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren işçilerimizin geçiş yapacakları idarelerce başvuruların alınmasına başlanacaktır.

4- Alt işveren işçilerimiz 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde, çalıştıkları ALT İŞVEREN ŞİRKETLERE DEĞİL, istihdam edilecekleri KURUMLARA BAŞVURACAKLARDIR.

5- Başvuruda bulunan alt işveren işçilerimizin bilgileri, başvurdukları idarelerce elektronik ortama aktarılacaktır.

6- İşçilerimizin 4 Aralık 2017 tarihinde düzenleme kapsamında bir ihalede çalışıp çalışmadığı ilgili kurumlar nezdinde kontrol edilerek, çalıştıkları idarelerce sınav süreci başlatılacaktır. Bu işlemlerin ardından işçilerimiz çalıştıkları kurumda istihdam edileceklerdir.

7- ALT İŞVEREN İŞÇİLERİMİZİN, ÇALIŞTIKLARI ALT İŞVEREN ŞİRKETLERİNE HERHANGİ BİR EVRAK YA DA FERAGAT BELGESİ VERMESİ GEREKMEMEKTEDİR. BÖYLE BİR UYGULAMA KHK’DA YER ALMAMAKTADIR.

8- 90 günlük sürecin sonunda, işçilerimizin kadroya geçişi sırasında, kendilerinden kadroya geçişe ilişkin açtıkları dava veya icra takibi varsa, bu dava veya takiplerden feragat ettiklerine ilişkin bir belge ve sulh sözleşmesi, ÇALIŞTIKLARI İDARELERCE talep edilecektir.

9- İşçilerimiz, kamuda istihdam edildikleri için, kadroya geçişleri nedeniyle çalıştıkları İDARE İLE sulh sözleşmesi yapacaklardır. Bu sözleşme, işçilerimiz açısından herhangi bir HAK KAYBINA SEBEP OLMAYACAKTIR. 

10- Sulh sözleşmeleri idare ile yapılacak olup, BU DURUM ALT İŞVEREN ŞİRKETLERİNE KARŞI İŞÇİNİN HAKLARINDAN VAZGEÇMESİ ANLAMINA GELMEMEKTEDİR. Alt işveren şirketleri sulhe taraf olmayıp, bundan yararlanamazlar.

11- Alt işveren işçilerimizin kıdem tazminatına esas olan toplam hizmet süresi ile izin sürelerinin hesabında geçmiş kıdemler İş Kanunu çerçevesinde dikkate alınacaktır. İŞÇİLERİMİZİN BU HAKLARI DA KORUNMAKTADIR.

12- Bu prosedür, çalışanların kamuda kadroya geçişlerinde geçmişte de işletilmiş genel bir uygulama olup, yeni bir düzenleme değildir. 

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 26.12.2017 23:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmail 2017-12-28 21:16:06

Ali abi malesef araştırdım yokmuş bizde de Ali Abi var Diyaliz şoförü ordan biliyorum

Avatar
sabahattin 2017-12-28 13:42:41

kıtler taşeron kapsamında değerlendirilecek malum 50 bin kişi bir nevi taşeron şirketlere yağ çekmek

Avatar
Ali 2017-12-27 20:57:52

Arkadaşlar Allah rızası için biri biliyorsa söylesin devlet hastanesinde diyaliz biriminde şöförlük yapıyorum hasta bakılı yani taşeron firmada bizede kadro varmı yokmu herkes bişeydiyor bi bilen varsa şöylelesin bi zamet

Avatar
Bunyami 2017-12-26 15:47:37

Labaratuvar neden yok

Avatar
Kit 2017-12-26 15:27:51

Eee kitler ile ilgili hala bi söz yok sanki duvara konuşuyoruz biz yazıklar olsun yazıklar hepinize

Avatar
Mehmet 2017-12-26 15:16:06

Mesliste onaylatmamanin sebebi simdi ortaya cikti, KIT lerde calisanlar kamuda istihdam eden tasaronlar degil mi?