banner731

Cumhurbaşkanı Açıkladı: Şahsi Aracınızda Sigara İçemeyeceksiniz ! Yeni Yasaklar Geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’dan New York’a hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. Otomobillerde sigara içilmesine de değinen Erdoğan, "Yazılı kayda girmek suretiyle artık araçlarda şoför de sigara içemeyecek. Arkada oturan vatandaşlar da sigara içemeyecek" diye konuştu. 6 yıl önce de 4207 sayılı kanunda yapılan değişiklikle 'hususi araçların sürücü koltuklarında sigara içilmesi yasaklanmıştı.

GÜNDEM 21.09.2019, 17:15 21.09.2019, 17:26
Cumhurbaşkanı Açıkladı: Şahsi Aracınızda Sigara İçemeyeceksiniz ! Yeni Yasaklar Geliyor

İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalardan satır başları:

ARAÇ İÇERİSİNDE SİGARA İÇMEK YASAKLANIYOR

Aracı kullanan sigara içiyor bazen ben de işaret ediyorum ayıptır diyorum. Yazılı kayda girmek suretiyle şoför de içemeyecek arkada oturanlar da sigara içemeyecek. Şimdi bunun üzerindeyiz.

NE GEREKİYORSA YAPILACAK

Gençlik yıllarımda top oynadığım yıllar kulübümüzün tavanı sigara dumanından adeta kızarırdı. Böyle sigara içerlerdi. Kim bunlar sporcu, üyeler vs. Bir yandan oyun oynayıp bir yandan sigara dumanı tavan rengini değiştirir. Biz de geçer arka tarafta bilardo oynardık. Bakıyorsunuz batı ülkelerinin bir kısmı dışarıda bile sigarayı yasakladı. Biz insanımızın sağlığını ön plana çıkartmayacak mıyız? Kapalı mekanlarda asla, dışarıda bile belli yerlerde balkonlarda da hassasiyetlerimiz var. Para cezası vs. ne gerekiyorsa bunlar olacak.

ELEKTRONİK SİGARAYA CİDDİ VERGİLER KONACAK

Ben hala paket toplamaya devam ediyorum. Bazılarında sigara ön cepte duruyor hemen çekip alıyorum. Bir de elektronik sigara hikayesi var. Sanki neymiş dudak alışkanlığı var ya ondan dolayı yoksa zararı yok. Hepsi hikaye… Gümrükte bazı sıkıntılar var maalesef sayın bakanım da bunu duysun. İçişleri ve Gümrük Muhafaza çok daha yoğun bir savaşa girip ülkemize girişini yasaklamak ve onlara da ciddi vergiler koymak durumuyla işi çözeceğiz. Nargileyle mücadele ve nargile konusunda da aynı mücadelemizi sürdüreceğiz. Nargile sigaradan az zararlıdır diyenler saflığa yatıyor. Tam aksine nargile sigaradan daha zararlıdır.

KANUNU ZATEN VARDI

2013 yılında 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun’da yapılan değişiklikle hususi araçların sürücü koltuklarında da sigara içilmesine yasak getirilmişti.

2013’te araçlarda sigara içilmesini yasaklayan bir kanun çıkarılmıştı. Kanunun çıktığı ilk 10 ay içinde kimseye ceza kesilmemesi gündem olmuştu. Dönemin CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması üzerine verdiği soru önergesinde kimseye araçta sigara içtiği için ceza kesilmediği ortaya çıkmıştı. Dibek Ekim 2014’te Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Araçlarda sigara içen sürücüler ile ilgili bir denetimin olmadığı burada ortaya çıkmıştır.” demişti.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu 2013 yılında sigara yasaklarına ilişkin yayımladığı genelgede sürücü koltuğunda sigara içilmesine de yasak getirildiğini anlatmıştı.

UZUN YOL ŞOFÖRLERİ İÇİN AYRICALIK İSTENMİŞTİ

Yapılan düzenlemeye göre araç başında sigara içenlere 88 TL para cezası verilmesi planlanmıştı. Hatta Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Sigara insan hayatına çok zarar veriyor, ama keşke uzun yola çıkan kamyoncuya yasa kapsamı dışında bırakabilseydik.” demişti.

Yorumlar (48)
Şebnem 2 ay önce
YA MİLLETİ Bİ RAHAT BIRAKIN ARTIK
Şenol 2 ay önce
Madem bu kadar kötü ise neden tütün üretimini izin veriliyor
Mersin Lee Serkan 2 ay önce
AYNEN ÖYLE... Be adam Madem karar vereceksin ve bir FABRİKA kapatacaksın o zaman EN ZARARLI FABRİKAYI da kapat bir zahmet.
Uzman 2 ay önce
Yok artık be
Sadiye 2 ay önce
Bokunu çıkarttın artık sanane bizim sigaramızdan yaa sen alkolle esrara eroine yasak koy
Psikopat 2 ay önce
Sizi doğuranların deliklerindemi içicez. Ne demek şahsi araçta sigara yasağı. Siz nasıl ki biz TC vatandaşlarının sesini duymuyor onları görmeyip yok sayıyorsanız ben de TC vatandaşı olarak siz ve sizin yalaka bakanlarınızın yasaklarını yok sayıyorum. Önce kuran kurslarını kapat hacıları hocaları hapse at tecavüzcü sapıkları ibreti alem olsun diye at köpeklerin önüne sonra esrarı uyuşturucuyu ve daha nice iğrençlikleri tabi bunlara baktığımız hainlerde dahi temizle ülkemde söz veriyorum sigarayı bırakcam
ilksen 2 ay önce
şahsi arabaya binmeyelim diye her yolu deniyorlar benzin 7 yi geçti sigara içilmesi yasak bu ne ya
Mersin Lee Serkan 2 ay önce
Giydiğim kıyafetin rengi ne olsun? Neyin KAFASI bu yaa... Sigara içmiyorum ama ben bile anormal oldum. Adamın aracında sigara içmesi kimi rahatsız eder ANLAMIYORUM!
Gönül Dostu 2 ay önce
Sigaraya her zaman karşıyım özellikle araçta kaçacak gideceğin yer yok ama tiryakiler için zor tabiki halkın kararı şahsi aracı olduğu için engellemek haksızlık olur gibi tabiki bana göre ama şu var karar hoşuma gitti Belki bu sayeyle bırakanlar olur inşAllah
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın