Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2 Milyon Suriyeli Ülkesine Geri Dönecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Ankara'da yapılan üçlü Suriye zirve sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında göç sorununa dikkat çekildi ve üç milyon Suriyelinin kendi topraklarına dönmesi için de yol haritası çizildiği belirtildi.

GÜNDEM 18.09.2019, 08:35
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2 Milyon Suriyeli Ülkesine Geri Dönecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Ankara'da yapılan üçlü Suriye zirve sonrası ortak basın toplantısında göç sorununa dikkat çekerken, yaklaşık üç milyon Suriyelinin kendi topraklarına dönmesi için de yol haritasını çizdi.

SURİYELİLERİN ÜLKELERİNE DÖNÜŞ YOLU AÇILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın planına göre 450 kilometre uzunluğunda, 30 kilometre derinliğinde bir 'güvenli bölge' oluşturulması halinde 2 milyon Suriyelinin dönüş yolu açılacak. Ayırca bu güvenli bölge derinliğinin daha da güneye Rakka ve Deyrizor'a kadar inmesi (75-80 km) durumunda ise 3 milyon Suriyeli mültecinin topraklarına dönüşünün yolu açılacak.

Erdoğan, bölgenin ihya ve yeniden imarı ile konutların inşa edilmesi konusunda ise; Almanya Şansolyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi bilgilendirdiğini belirtirken, BM, diğer AB ülkeleri, körfez ülkeleri ve ABD'ye de "ellerini taşın altına koymaları" çağrıda bulundu. Mültecilerin gönüllü olarak kendi topraklarına dönmesini amaçlayan planın maliyeti ve bölgenin kalkınması için de söz konusu ülkelerden bütçe ayırmaları öngörülüyor.

Plana göre "Mülteciler şehri" olarak nitelendirilen bölge ilk aşamadaki Kobani, Hasake, Resulayn ve Tel Abyad gibi bölgeleri kapsarken, Rakka ve Deyrizor'un da bu bölgeye dahil olabileceği ifade ediliyor. 

Yorumlar (16)
Gaye Çaba 1 ay önce
Gitsinler gitsinler bunları istemiyoruz gördükçe sinirlerim geriliyor
benyey 1 ay önce
Yarın bir gün hadi gidin dediğimizde ‘biz burayı şook sevdik ya habini biz düzen kurduk gitmeyiz’ derlerse şaşırmayın!
Mithat 1 ay önce
Geç kalındı evde kalmış kızlar ve erkekler hepsi evlendi .ve ırk bozuldu .nasil temizlenecegi bence muamma!
Reyhan mavi 1 ay önce
Aynen gitsinnler ama bana hiç inandırıcı gelmiyor ancak TV lerde bas bas çıkınca gidiyorlar görürsem inanırım alıştılar milleti sömürmeye adiler istisnalar kaideyi bozmaz
Seyfi 1 ay önce
Biz buraya çok alıştık Siz gidin diyebilirler hazırlık yapalım göç için
Elanur 1 ay önce
Keşke nerde o günler istemiyoruz biz iş onlarda ev onlarda biz madur kaldık
Cihan 1 ay önce
Başkan bey sizde biliyorsunuz donmeyeceklerini bari laf kalabalığı yapmayın
Aziz 1 ay önce
Bizmagdur olduk onlara hava hoş onlar bu ülkeyi bırakılarak gitmezler saten %50 sine vatandaşlık verildi kimlik dağıtıldı nasıl göndermeyi düşünüyorsunuz bunları %20 si cezaevinde yatıyor af mı çıkaracaksınız onlara ... laf kalabalığından başka birsey değil bu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın