Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan'da Kritik Açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kafkas İslam Ordusu'nun teşkilinin ve Bakü'nün kurtuluşunun 100. yıldönümü nedeniyle gittiği Azerbaycan'da Bakü'nün Kurtuluşu'nun 100. yıl töreninde açıklamalarda bulundu. İşte detaylar.

GÜNDEM 15.09.2018, 15:01
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan'da Kritik Açıklamalar!

Aliyev-Erdoğan görüşmesinin basına kapalı iki görüşme gerçekleştirildiği açıklandı. Erdoğan, Bakü'nün Kurtuluşu'nun 100. yıl töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"1132 şehit mezarıyla, Azerbaycan Türkiye'den sonra en fazla şehit mezarlığı olan ülkemizdir.

Türkiye ve Azerbaycan geçmişi, kültürü, dili, dini bir iki kardeş kültür.

İki devlet bir millet diyerek sembolleştirdiğimiz kemik kardeşliğimizi de idrak ediyoruz.

Geçmişi bilmeden Nuri Paşa ve askerlerinin binlerce kilometre öteden koşmalarının sebebi, şu dayanışma tablosunun kavramını biz kavrayamayız.

5 Eylül 1918 tarihinde kazanılan bu zaferi küçük göstermeye çalışan çevre olduğunu biliyoruz, yenilginin acısını hala unutamayanlardır.

Osmanlı Devleti'nin imzaladığı Mondros Anlaşması bu çevrelerin çekilmesine neden olmuştur. Maalesef bağımsızlığının ilanından 22 ay sonra bunda başarılı da olmuştur.

Kafkas ordusu ile Azerbaycan bugünkü bağımsızlığın temelini atmışlardır. Azerbaycan'ın 1918'de bağımsızlığını ilan etmesiyle bunu ilk tanıyan ülkenin Türkiye olması tesadüf değildir.

Türkiye olarak her türlü desteği vermeye devam ettik, devam edeceğiz. Ticari, ekonomik, kültürel en büyük ortağı konumundadır. Türkiye'de eğitim almış Azerilerin sayısı 125 binin üzerindedir.

Hiç şüphesiz bu başarılarda Haydar Aliyev'in vefatına kadar kardeşim İlham Aliyev'in çok büyük payı vardır.

Türkiye, Azerbaycan da çok yakında Türkiye ile aynı konuşam gelecektir. Önümüzde çok daha büyük görevler bizi bekliyor. Aramızdaki bağları daha da güçlendirerek, gelecek nesillere daha güçlü bağlar bırakmalıyız.

Azerbaycan'ın sevinci, derdi, sıkıntısı bizimdir. Azerbaycan ağlarsa, biz ağlarız. Azerbaycan'ın sıkıntısı olan Yukarı Karabağ sıkıntısı bizim de sıkıntımızdır.

Yukarı Karabağ sorununun çözülmesi, Ermenistan ile ilişkilerimizin düzelmesinin olmazsa olmaz şartıdır, bu böyle bilinmelidir.

25 yıl önce Hocalı'da yaşananların, katilleri kahraman ilan edenlerin bize verecek hiçbir tarih dersi yoktur.

Ayrıntılar geliyor.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)