Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Barzani'ye Uyarı! Vazgeçmeye Davet Ediyoruz!

Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurul Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünya gindemine dair önemli konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 19.09.2017, 22:30 20.09.2017, 01:50
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Barzani'ye Uyarı! Vazgeçmeye Davet Ediyoruz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurul Toplantısı'na katıldı. Katıldığı toplantı kapsamında bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan dünya gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. 

''DÜNYA İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYALIM''

Konuşmasına dünyanın bir çok ülkesini derinden etkileyen terör konusuna değinerek başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu yılki genel kurulun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Teröristler faaliyetlerini sürdürüyor. Endişe ile takip ediyoruz. En etkili yol bu çatı altında samimi iş birliği önemlidir. Daha güvenli ve müreffeh bir dünya için elimizi taşın altına koyalım.'' ifadelerini kullandı. 

DEAŞ'A KARŞI MÜCADELE KONUSU

DEAŞ terör örgütü ile de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu örgüte karşı yardım sözü veren bazı güçlerin sözünde durmadığını söyleyerek, Sayın Başkan değerli delegeler. Bölgede DEAŞ'a karşı mücadele verdiğini söyleyen grupların ve güçlerin büyük bir bölümünün kesinlikle böyle bir amacı yoktur. Bu gruplar ve güçler DEAŞ'ı kendi gündemlerini hayata geçirmek için bir araç olarak kullanıyor. PYD, YPG'nin Suriye'de ele geçirdiği bölgelerde demografik yapıyı değiştirme, halkın mallarına el koyma, kendisine karşı çıkanları öldürme veya sürgün etme yönündeki çabaları insanlık suçudur. DEAŞ'la mücadele meşru bir zeminde yürütülmediği takdirde dünyanın yeni DEAŞ'ların tehdidi altına girmesi kaçınılmazdır." açıklamalarında bulundu.

''REFERANDUM HAREKETİNDEN VAZGEÇİN''

Cumhurbaşkanı REcep Tayyip Erdoğan, Irak'ta yapılması planlanan referanduma ilişkin IKBY Lideri Barzani'ye uyarılarda bulunarak, "Irak'ın da toprak bütünlüğü temelinde varılacak uzlaşmalara ve ortak gelecek inşa etme ideallerini hayata geçirmeye ihtiyacı vardır. Bağımsızlık talepleri gibi bölgede yeni krizler, çatışmalar ortaya çıkartabilecek adımlardan uzak durulması gerekiyor. Erbil'i girişimden vazgeçmeye davet ediyoruz. Karar bölgede yeni çatışmalara neden olabilir. "

''YENİ ÇATIŞMALARIN FİTİLİNİ ATEŞLEMEK YERİNE''

"Buradan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ni bu doğrultuda başlattığı girişimden vazgeçmeye davet ediyoruz. Türkiye'nin bu konudaki çok açık ve kararlı tavrını görmezden gelmek, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ni elindeki imkanlardan da edecek bir sürecin önünü açabilir. Yeni çatışmaların fitilini ateşlemek yerine hep birlikte bölgede huzuru, barışı, güvenliği, istikrarı tesis için çalışmalıyız."  dedi.

''KUVEYT'İN ÇALIŞMALARINI DESTEKLİYORUZ''

Konuya ilişkin olarak Kuveyt'in arabuluculuk çalışmalarının desteklendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kuveyt Emiri Şeyh Sabah'ın arabuluculuk çalışmalarını destekliyoruz. Suudi Arabistan'ın sorunun çözümü yönünde çaba göstermesini öneriyoruz." ifadelerini kullandı. 

ARAKANDAKİ İNSANLIK DRAMI

Arakan'da yaşanan insanlık dramını Birleşmiş Milletler Toplantısı'nda dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bölgeye desteğinin sürdüğünü ifade ederek konuya bir çözüm bulunması konusunda BM'nin adımlar atması gerektiğini vurguladı. "Arakan'daki Müslüman bölgeler, provokatif eylemler bahane edilerek adeta etnik temizlik yapılmaktadır. Arakan Müslümanların köyleri yakılmakta, yüzbinlerce insan göçe zorlanmaktadır. Kamplar ise asgari ihtiyaçları bile karşılayacak durumda değildir. Uluslararası toplum Arakan'da da iyi bir sınav verememiştir. Bu trajedinin önüne geçilmezse insanlık tarihine yeni bir kara olarak geçecektir. Türkiye olarak bu krize çözümün içinde gayret ediyoruz"

''DÜNYA ZULME SÜRÜKLENİR''

"Ülkemizin resmi kalkınma kuruluşu TİKA bölgede faaliyet gösteren tek yardım kuruluşudur. İlgili ülkelerin yardım etmesi ile yardımlarımızı sürdürmek istiyoruz. Sayın Başkan, değerli delegeler. Tüm dünyanın temsilcileri sıfatı ile biraraya gelen bizler mağduriyetlere engel olacak bir irade ortaya koymazsak dünyamız zulme sürüklenir."

''ÇARPIK SİSTEMDE ISRAR ETMEK KİMSENİN FAYDASINA DEĞİLDİR''

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şu sözler ile sonlandırdı. ''Biz Güvenlik Konseyi'nin, tüm ülkelerin söz sahibi olduğu, demokratik, şeffaf, adil ve etkin bir yapıya kavuşmasını istiyoruz. Teklifimiz, aynı hak ve yetkilere sahip, her yıl 10’u yenilenmek suretiyle 2 yıl görev yapan, 20 üyeden oluşan bir BMGK yapısıdır. Mevcut yapısıyla insanlığın hayrına adım atma kapasitesi kalmamış olan bu çarpık sistemin devamında ısrar etmek kimsenin faydasına değildir. Birleşmiş Milletler'i, insanlığın ortak vicdanı olarak, krizlere hızla müdahale kapasitesine sahip bir yapıya dönüştürmemiz şarttır."

Kamupersoneli.net - ANKARA


 

Yorumlar (0)