Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM Genel Kurulu Öncesi Son Dakika Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne gidiyor. Erdoğan'dan BM Genel Kurul Toplantısı öncesi son dakika açıklamaları geldi...

GÜNDEM 19.09.2016, 09:54 19.09.2016, 10:00
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM Genel Kurulu Öncesi Son Dakika Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Genel Kurul görüşmelerinde , BM üyesi tüm ülkelerin katılması bekleniyor. Katılımcı ülkelerin büyük çoğunluğu Devlet Başkanları ya da yardımcıları .Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Aile Bakanı Fatma Betül Sayan , Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Berat Albayrak ve milletvekillerimiz eşlik ediyor. Program kapsamında 20 Eylül 2016 Salı günü BM Genel kuruluna hitap edeceğim."


Cumhurbaşkanı Erdoğan Konuşmasında Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'deki (BM) aktif rolüne vurgu yapacak, terörle mücadele, Suriye ve Irak sorunu, mülteci krizi, 15 Temmuz darbe girişimini konuşacak.

BAŞARILI OPERASYONLARIMIZ SÜRÜYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "71 'inci genel kurul görüşmeleri, ülkemiz için kritik bir dönemde gerçekleşiyor. Bir taraftan 15 Temmuz darbe girişiminin yaralarını sararken, diğer yandan Fırat Kalkanı ile sınırlarımızı temizliyoruz. Sınırlarımız içerisinde PKK, DAEŞ gibi örgütlere karşı başarılı operasyonlar yapıyoruz. Burada PYD gibi örgütleri söylemememiz doğru değil, bunlar PKK ile eş değerde olduğu için bunları söylemeden geçmemiz mümkün değil. 15 Temmuz darbe girişimi ve milletimizin bu ihanet karşısında ortaya koyduğu destanca direniş, gözlerin bir kez daha Türkiye'ye dönmesine neden olmuştur.

FETÖ'YÜ TÜM DÜNYAYA ANLATACAĞIZ

Genel Kurula hitabım hem darbe girişimi hem de 241 şehidimizin kanını döken FETÖ'yü tüm dünyaya anlatmamız için bir fırsat olacaktır. Biz her fırsatta bunları deşifre etmeye ve bu konularda dostlarımızı uyarmaya devam edeceğiz. Her tarafta örgütün inine girmeye devam edeceğiz. Bundan sonra dünyanın hiç bir ülkesi , hiç bir bölgesi FETÖ'cüler için güvenli değildir olmayacaktır.  BM Güvenlik konseyindeki reform ihtiyacını da tekrar vurgulayacağım. Dünya 5 'ten büyüktür sözümüzü yineleyeceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: " 5 bin kilometrelik bir alan oluşturabiliriz. Suriyeli'ler DAEŞ'den arındırılan bölgeye geri dönmeye başladılar. Kızılay, AFAD, STK'lar bu kardeşlerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.İnşallah Suriye'li kardeşlerimiz güvenli alanlar çoğaldıkça ülkelerine dönecektir. Artık tüm dünyanın bu konuları idrak edeceğini sanıyorum. Suriye sorunu sadece Suriyeli ve onların komşularının sorunları değildir. Bu kriz küresel bir boyut kazanmıştır. Suriye krizi konusunda kaybedilen her dakika, her saniye BM için utanç kaynağıdır. Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere artık insanlığın bu konuda sorumluluğun farkına varması gerekiyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan , BM toplantısı için gittiği yerde ikili görüşmelerde bulunacak, iş adamları ile görüşecek, Türk ve Müslüman toplum temsilcileri ile görüşecek ve ABD'deki bazı televizyon kanallarına misafir olacak. 

Amerikan Jetlerinin ESED Askerlerini Vurması İle İlgili 

Değerli arkadaşlar bu konuyla ilgili olarak ABD'li yetkililerin açıklaması 'bir yanlış tespit' olduğu istikametinde, tabi bunun daha ilerisini bazı görüşmelerde 'hayırdır, nedir , nasıl oldu? ' diye sorar gerçeğini orada daha yakından öğrenme fırsatını buluruz. ABD Özel Kuvvetleri, ÖSO tarafından istenmiyor, çünkü onlara yönelikte tabi malesef burada ABD'li yetkililerin davranışları süreci buraya doğru itti. Fakat tabi orada bizim Özel Kuvvetler Mensuplarımız onları almak suretiyle oradan çıkardılar. Böylece hiç olmazsa bir sulh ile bu işi bitirmiş oldular.

TEL ABYYAD ABD BAYRAKLARI İLE İLGİLİ

Arkadaşlar malesef başından beri biliyorsunuz bizim kesinlikle Suriye'nin kuzeyinde bir PYD yanında YPG bir bütünlük içerisinde bir terör koridoru oluşmasına müsade etmeyeceğimizi hep söyledik. Devlet ifadesini kullanmayı reddediyorum. Bazı yayın organları sürekli IŞİD diyorlar, bu ismi kullanarak islama saygısızlık ettiklerinin farkında değiller. Biz IŞİD'i kabul etmiyoruz , biz adını DAEŞ koyduk. Nedense bazıları bunda hala ısrar ediyoruz. Bizim dinimiz bir defa terörü reddediyor, bir barış dini olan dinimize kimse bu yakıştırmayı yapamaz. Orası aslında arapların yerleşim bölgesidir , burayı önce DAEŞ'le başlamak üzere DAEŞ buradaki elde ettiği yeri kendisinden sonra PYD-YPG 'ye bıraktı. Bu ilk değil, en doğudan başladılar bu şekilde geldiler. Hedefleri AKDENİZ'e açılmak. Biz niye sabır sabır sabır sabrettik sonra patladık. Artık yetti dedik, ABD'ye , batılı dostlarımıza söyledik. Münbiç operasyonu var ki , biz burada kesinlikle PYD-YPG olmayacak dedik. Çünkü orası Araplara aittir, %95'i arap olduğu halde Münbiç'i sanki PYD'ye ait yermiş gibi göstermek istediler. Buna olmaz dedik. Gelin bu işi kuzeyden güneye doğru yapalım."

DETAYLAR GELECEK...

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA
Yorumlar (0)