Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Flaş Açıklama: İdlib'e Harekat An Meselesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, Türkiye'nin sınır güvenliği için kritik bir konumda olan, Suriye'nin İdlib şehrinde, Türk askerinin Fırat Kalkanı Harekatına benzer bir operasyona başlaması an meselesi açıklaması geldi.

GÜNDEM 07.10.2017, 13:23 07.10.2017, 19:03
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Flaş Açıklama: İdlib'e Harekat An Meselesi

Afyonkarahisar'da AK Parti kampında açıklama yapan Cumuhurbaşkanı Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) İdlib'e askeri sevkiyat için hazırlıklarını tamamladığını bildirdi.

Erdoğan konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı;

''İdlib’te ciddi bir harekat var ve devam edecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin arasında bir görüşme yapıldı. İkili arasında yapılan görüşmenin ardından Suriye'nin İdlib şehrinde oluşturulacak gözlemci kuvvetler konusunda anlaşmaya varıldı. İkili arasındaki anlaşmanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açıklama yaparak İdlib'e TSK'nın hareket yapmasının an meselesi olduğunu ifade etti.

ÖSO Operasyon İçerisinde

Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada, Türk askerinin henüz İdlib'de olmadığını, an itibariyle operasyonu Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yürüttüğünü belirtti.

Şuan itibariyle İdlib'de ciddi bir harekat var ve bu durum devam edecektir diyen Erdoğan, TSK'nın en kısa zamanda İdlib'e gireceği sinyalini verdi.

3 Çatışmazlık Bölgesi Oluşturuldu

Habertürk'ün haberine göre, en güvenli zamanlamayı planlayan TSK'nın kısa süre içerisinde İdlib'e asker konuşlandırması öngörülüyor. Türkiye, Rusya ve İran, Kazakistan'ın başkenti Astana'da 1 ay önce düzenledikleri zirvede, İdlib'de oluşturulacak çatışmasızlık bölgesi konusunu masaya yatırmıştı.

Zirvede, İdlib'in yanı sıra komşu kentler Lazkiye, Hama ve Halep'te gözlemci güçler konuşlandırılması kararına varılmıştı. İdlib'den önce, Dera ve Kuneytra, Rastan ve Talbise ve Doğu Guta olmak üzere Suriye'de 3 çatışmasızlık bölgesi oluşturuldu.

Türkiye, Rusya ve Suriye'nin yer aldığı 3 garantör devletin anlaşmalarıyşlarıyşa birlikte, bu ülkenin gözlemcilerinin çatışmazlık bölgesinde güvenli bir ortam hazırlamak adına, kontrol ve gözlem noktalarını konuşlandıracaklar.

Gözlemcilerin Görevleri Belirlendi

Gözlemci kuvvetlerin görevi “Esad rejimi ile muhalifler arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olası ateşkes ihlallerini gözlemlemek” olarak belirtildi.

Gözlemci kuvvetlerin faaliyetlerini birlikte yürütmelerini sağlamak üzere Müşterek Koordinasyon Merkezi kurulacak. Türkiye ile Rusya, İdlib'de 500'er gözlemci bulunduracak. Putin'in Ankara ziyareti sırasında, İdlib'de yürütülecek faaliyetin detayları da açılklandı.

Buna göre İdlib'in içini Türkiye, çevresini ise Rusya güvence altına alacak. İdlib'de görev yapacak. Türk gözlemci gücünün güvenliğini sağlamak üzere Kayseri 1. Komando Tugayı görevlendirildi.

Kayseri'de konuşlu komandolar, hudut hattına intikali tamamladı. Marmara Bölgesi'nde konuşlu tank ve obüsler de İdlib'e gönderilmek üzere dün Suriye sınırına ulaştı. İdlib'in içini patlayıcılardan temizleme görevini ise Malatya'daki İkinci Ordu'ya bağlı istihkam taburu üstlenecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri İçerden Yürütecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'deydi. Üçlü mekanizmayı nasıl çalıştıracağımızı görüştük. Bu konuda yol haritamız var. Çatışmasızlık bölgesinin sınırları konusunda, içeride ve dışarıda, görev paylaşımı yapıldı. Dışarıyı Rusya, içeriyi Türkiye güvence altına alacak. TSK, İdlib sınırları içinde, Rusya Silahlı Kuvvetleri sınırların dışında görev yapacak” ifadelerini kullanmıştı.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)