Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Flaş Sigara Açıklaması: Haramdır ! Bir Devir Sona Eriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan sigara hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında elektronik sigara için yer istendiğini ancak vermediklerini ve vermeyeceklerini belirtti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarına sigara hakkında yeni uygulamaya geçiliyor ve bir devir sona eriyor.

GÜNDEM 21.10.2019, 08:43
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Flaş Sigara Açıklaması: Haramdır ! Bir Devir Sona Eriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarında sigara hakkında yeni bir uygulamaya geçileceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında "Şimdi tek tip paket uygulamasına geçiyoruz" ifadelerine yer verdi ve Türkiye'de elektronik sigaraya da izin verilmeyeceğini belirtti.

Sık sık yapılan zamlarla gündeme gelen sigarada bu kez de paketler değişiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan 11. Rize Tanıtım Günleri’ndeki konuşmasında, vatandaşlara sigara bağımlılığı uyarısı yaparak şu açıklamalarda bulundu:

"ÖYLEYSE HARAM"

"Bırakalım sigarayı, içelim Rize çayı’. Ama bugün burada bir karar vermemiz lazım. Bu melaneti bırakalım, kendi kendimize zarar veriyoruz. Hem kasaya, hem keseye, hem vücuda. Yazıktır, günahtır. Bu israf. Ben Cumhurbaşkanı olarak sevdiklerime diyorum ki; inanın bu haramdır. Diyanet İşleri Başkanımız da söyledi. ‘Haramdır’ dedi. Niye? Kasaya, emanet-i ilahi olan bu vücuda zararı var mı? Var. Doktorlar da burada. Öyleyse haram"

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI

Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları şöyle oldu:

"Artık sigara paketlerinin üzerinde hiçbir ilgi çekici, özendirici hiçbir unsurun bulunmasına müsaade etmeyeceğiz. Açık alan yerine açık sınırlanmış alan tarifi üzerinde çalışıyoruz. Yurt dışında oldukça yaygın olan ve ‘duman odaları’ diye tarif edilen sigara içme ortamlarını biz de devreye alacağız. Tütünle mücadelemizi gevşetmeden, geri adım atmadan, asla rehavete düşmeden kararlılıkla sürdürmemiz gerekiyor. Çünkü mücadele zayıfladığında kullanım oranlarının tekrar arttığını görüyoruz. Dünya genelinde günde 20 bin kişi başta akciğer kanseri olmak üzere sigaraya bağlı hastalıktan dolayı hayatını kaybediyor. Ülkemizde her sene binlerce kardeşimizi sigaraya kurban veriyoruz. Devlet olarak tek bir insanımızın dahi sigara illetinin pençesine düşmesine seyirci kalamayız. Bu süreçte gönüllü kuruluşlarımızın, ailelerimizin, üniversitelerimizin, gençlerimizin kendilerine rol model gördüğü sanatçı ve sporcularımızın bize destek olması çok ama çok önemli. Devlet ne kadar kararlı olursa olsun sivil toplumun omuz vermediği bir mücadelenin başarıya ulaşma şansı yoktur.

Kimi biz zenginleştiriyoruz? O malumlar var ya? Adamlar geliyor bize, yok elektronik sigara… Sigaranın elektroniği mi olurmuş? Bunun için bizden özellikle yer istiyorlar, müsaade istiyorlar. Vermedim, vermem. Marka olarak da söyleyeyim, radyo Philips değil, sigaranın da bir Philips’i var. Bunlar Türkiye’de yatırım yapacakmış. Adını da böyle koyuyorlar. ‘Yatırım yapacağız.’. O yatırımı siz başka yerde yapın. Ama şimdi ne yapıyorlar? Kaçak olarak bunu ülkeme sokuyorlar. Ticaret Bakanıma da söylüyorum, bunları asla ülkemize sokmayacağız. Çünkü bunlar benim vatandaşımı zehirleyerek zengin oluyorlar. Bunlara fırsat vermeyeceğiz."

Yorumlar (0)