Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan IKBY Referandumuna Eleştiri Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, Türkiye'nin Meclis'te olağanüstü toplanıp, Kuzey Irak'ta yapılacak olan bağımsızlık referandumu reddetmesi üzerine yapılan referanduma eleştiri geldi.

GÜNDEM 30.09.2017, 16:04 30.09.2017, 16:50
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan IKBY Referandumuna Eleştiri Geldi

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin karşı çıkmasına rağmen Kuzey Irak'ta bağımsızlık referandumu yapan Bölgesel Kürt Yönetimi'ni eleştirdi.

Kerkük Bizim Diyor... Tarihinde Var Mısınız?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eleştirdiği açıklaması söyle;

"Bunun da bedelini ödeyecektir. Kaynayan kazan kapak tutmaz. Kuzay Irak'ta bağımsız bir devlet kurulmuyor. Birileri tarafından sürekli kanayan bir yara açılıyor. Kürt kardeşlerimizin, tüm oradaki dostlarımızın özelikle Kuzey Irak yönetiminin bu duygusal kararına evet dememeleri, bu rüyadan uyanmaları gerekir. Kerkük tartışmalı bölge ama bunlar Kerkük bizim diyor. Sen ne diyorsun? Kerkük tarihinde siz var mısınız?" dedi.

Palandöken İlçesi'ndeki Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde partisinin genişletilmiş il divan toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ihanet şebekeleri olarak olarak nitelendirdiği FETÖ ve PKK'nın ülkeye verdiği zararı düşmanın bile vermediğini bildirdi.

Irak'ın İsrail'den Başka Destekçisi Yok

Erdoğan Suriye ve Kuzey Irak'la ilgili olarak şunları söyledi:

"Suriye'nin kuzeyinde oynanan oyunu görüyoruz. Ülkemizi Ortadoğu coğrafyasından tecrit edilmesi, kuşatma projesi olduğunu biliyoruz. Kuzey Irak'taki oyun da aynı projenin oyunudur. Ne Suriye ne de Irak'ta ülkemize doğrudan saldırmayan hiç kimseye tavır almadık. Elimizden gelen her türlü yardımı yaptık. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimine bu ülkeyle yapılan ilk müdaheleden beri en büyük desteği verdik. Yeri geldi canlarını kurtarmak için yüzbinlercesine sınırlarımızı açtık. Yeri geldi kaynaklar kesildiği anda elimizdeki imkanları kendileriyle paylaştık. Maruz kaldıkları haksızlıklara karşı yanlarında durduk. Bunların karşılığında hiç bir şey istemedik.

Ülkemizin hassasiyet duyduğu konularda adım atmamalarını, saygı duymalarını istedik. Irak'ın toprak bütünlüğüne sahip çıkmalarını, Arap, Türkmen ve diğer gruplarla bir olsunlar bunu istedik. Biz arkadan vurmadık. Ama bunlar vurdular geçmişte yaptıklarımızdan pişman değiliz, ama madem şartlar değişmiştir, kendilerine her türlü desteği verdiğimiz Kuzey Irak Yerel Yönetimi ülkemize rağmen bir adım atmıştır. Bunun da bedelini ödeyecektir. Bu meselenin Kuzey Irak'taki kürt halkıyla alakası yoktur. Zira İsrail bayraklarıyla sokakta dolaşmaları bizler için üzücüdür. Demek ki Mossad'la bu yönetimin geçmişi bir ve beraberdir. O da artık bütün ekranlara çıktı. Ne yaptığınızın farkında mısınız? Tek İsrail destekliyor başka var mı? Mesele Kuzey Irak'taki diğer kesimlerin Araplar'ın, Türkmenlerin bütün onların haklarıyla ilgili. Kuzey Irak yönetiminin kendi kafasına göre çizdiği haritadaki pek çok yerleşim yerinde Arap, Türkmen ve diğer gruplar vardır. Buralara uluslarararası diplomaside tartışmalı bölgeler deniyor. Kerkük tartışmalı bölge ama bunlar Kerkük bizim diyor. Sen ne diyorsun? Kerkük tarihinde siz var mısınız?"

Bu Rüyadan Uyanmaları Gerekiyor

Salondakilerin 'Bir gece ansınız gelebiliriz' diye slogan atmaları üzerine Erdoğan, komşu ülkeler olan İran, Irak merkezi yönetimiyle irtibat halinde ve olumsuz gelişmelere hazır olunduğunu bildirdi.

Erdoğana açıklamalarına şöyle devam etti:

"Kuzey Irak yönetimin çizdiği haritadaki pek çok yerleşim yerinde bu gelişmelere müsade edemeyiz. Nüfus, tapu binalarını yakarak, baskı şiddet yoluyla insanları göçe zorlayarak oluşturulan bir iklimde yapılan referandumu bizim kabul edebilmemiz mümkün değildir. Erzurumluların dediği gibi 'kaynayan kazan kapak tutmaz' Bunu böyle bilmeleri lazım. Kuzey Irak'ta bağımsız bir devlet kurulmuyor. Birileri tarafından sürekli kanayan bir yara açılıyor. Bu gerçeği görmezden gelmek ne bize, ne Kuzey Irak'taki Kürtlere ne diğer kesimlere bir şey kazandırmaz. Kürt kardeşlerimizin tüm oradaki dostlarımızın özelikle Kuzey Irak yönetiminin bu duygusal kararına evet dememeleri gerekir. Bu rüyadan uyanmaları gerekir."

Tek Terörist Kalıncaya Kadar Mücadelemizi Sürdüreceğiz

Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Erdoğan, şimdi yeni ve diğerlerinden çok önemli mücadeleye hazırlandıklarını ifade etti. Vatanın bölünmez bir bütün olduğunu ve tek terörist kalıncaya kadar mücadelenin devam edeceğini açıkladı.

Erdoğan, terörle mücadele konusunda şöyle konuştu:

"Şehitler veriyoruz. Ama bilesiniz ki; 1 şehit varsa. 10 teröristi de etkisiz hale getiriyoruz. 1'e 10. Dünyada terörle mücadelenin ölçüsü 1'e 5'tir. Ama bunu biz 1'e 10 olarak hamdolsun gerçekleştiriyoruz. Daha fazla olacak, yerle yeksan olacaklar. 'İnlerine gireceğiz' dedik hiç acımaksızın bu topraklarda bunlara hayat hakkı tanımayacağız. Onun için de bu mücadelede kararlılığımız elhamdülillah güçlenerek devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka her hangi bir devletimiz kesinlikle yoktur. Onun için de devletimize sahip çıkacağız."

KAMUPERSONELİ.NET - DHA

Yorumlar (0)