Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'İlk Otomobile Talibim' Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen imza töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: 'ilk otomobile talibim' açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'İlk Otomobile Talibim' Açıklaması

Türkiye'nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü İmza Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

ŞEHİT OLAN GÜVENLİK GÜÇLERİNE RAHMET DİLEDİ

Tunceli ve Hakkari'de çıkan çatışmalarda şehit olan güvenlik güçlerine rahmet dileyen Erdoğan: "Biz şehidimizin kanını yerde bırakmayacağız. Bu teröristleri bitirinceye kadar mücadeleyi sürdüreceğiz. Zira bu ülkede terörün egemen olmadığını bu zihniyetlere göstereceğiz"  ifadelerini kullandı.

İLK OTOMOBİLİN TALİPLİSİ BENİM

Türk bir otomobile sahip olma hayalimiz olduğunu dile getiren Erdoğan: "Bizim de bugün Ortak Girişim Grubu'nun tanıtımı için bir araya geldiğimiz; markası Türk, tasarımı Türk, mühendisliği Türk, teknolojisi Türk, üretimi Türk, pazarlaması Türk bir otomobile sahip olma hayalimiz var. Bu bizimle birlikte milletimizin de hayalidir. Bundan 20-30 yıl önce ülkemizde yerli otomobil üretilmesi noktasındaki tereddütleri anlayabiliyorum. Örneğin ülkemizde toplam 91 bin otomobilin satıldığı 2001 yılında böyle bir teşebbüsün ekonomik bulunmaması gayet tabi. Ama geçtiğimiz yıl itibariyle yılda 757 bin otomobil satışına ulaşmış bir Türkiye'de bu konuda hala adım atılmıyor olması artık ülkemizin bir ayıbı haline gelmişti. Bugün bu ayıptan kurtulma yolunda tarihi bir adım atıyoruz. Türkiye'nin otomobili, bu konuda yılardır yaptığım çağrıların makes bulmuş olmasından dolayı memnuniyet duyuyorum.

Ortak Girişim Grubu'ndan beklentimiz, hazırlık sürecini hızla tamamlayarak en geç 2019'da otomobilimizin prototipini tamamlaması, 2021'de de ticari satışına başlamasıdır. Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında özel bir yere sahip olduğuna inandığım bu projede en küçük bir geçime istemiyoruz. Karşınıza çıkacak sorunların çözümü, engellerin aşılması noktasında Cumhurbaşkanı olarak bizzat yanınızda yer alacağımı belirtmek isterim. Gerekiyorsa sırf bu projenin takibi ve sıkıntıların bertaraf edilmesi için Cumhurbaşkanlığında da bir ekibi görevlendireceğimi bilmenizi istiyorum.

Artık zaman kaybına tahammülümüz yok. Madem ki, bu babayiğit arkadaşlarımız ellerini taşın altına soktular, bize de onlara gereken her yerde omuz ve destek vermek düşer. Piyasaya süreceğiniz ilk otomobilin bedelini ödemek şartıyla taliplisi de benim" dedi.

PROJESİ OLAN HERKESE KAPILARIMIZ AÇIK

Hangi alanda olursa olsun projesi olanlar kapımız her zaman açık diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarına: "Bizim bu otomobil konusunda heyecanımız ve destek beyanımız Ortak Girişim Grubu'na özel değildir" diyen Erdoğan, "Biz ülkemizi geleceğe taşıyacak adım atma niyetine, iradesine sahip her kes için aynı hissiyata sahibiz. Bu proje için daha önceleri başkaları aynı kararlılığı göstermiş olsalardı onların da yanında yer alacaktık. Bundan sonra hangi alanda olursa olsun, projesi olan herkes için kapılarımız sonuna kadar açıktır. Savunma sanayiinden iletişim sektörüne, sağlık teknolojisinden tarım altyapısına, hatta yapay zekaya kadar her alanda Türkiye'nin yeni girişimlere ihtiyacı var. Konvansiyonel yöntemlerle geldiğimiz yer elbette önemlidir, 

Türkiye'yi 15 yılda 3 kat büyütme başarısını bu şekilde gerçekleştirdik. Orta gelir tuzağından kurtulup, yüksek gelirli ülkeler grubuna çıkabilmenin yolunun tasarımdan, yüksek teknolojiden, markalaşmadan geçtiğini de çok iyi biliyoruz. Teşvik politikalarımızı bu doğrultuda gözden geçirmeli, ne pahasına olursa olsun ileri teknoloji ve yüksek katma değere sahip üretim, bu anlayışla yapılacak yatırımlara öncelik tanımalıyız. İhracatımızın niteliğini bu yönde geliştirmeden yılda 500 milyar dolar hedefine ulaşamayız. Bunun yolu örneğin madenlerimizi taş ve toprak karışımı olarak değil, mamül olarak ihraç etmekten geçer, bunun yolu otomobilin sadece görünürdeki parçalarını üretmekten değil, yazılımı da kendimizin gerçekleştirmesinden geçiyor. Sonuçta ekonominin ve teknolojinin gittiği yön bellidir. Bizim de kendimizi buna göre ayarlamamız şart.

Biz başkalarının ne dediğine bakmayacağız. Biz büyümeye devam edeceğiz. Biz güçleneceğiz. Biz sadece kendi ayaklarımız üzerinde durmakla kalmayacak, gönlünü ve gözünü bize yöneltmiş tüm kardeşlerimizin, tüm dostlarımızın güven kaynağı haline de geleceğiz. Başka türlü bize hayat hakkı tanımayacaklarını yaşadığımız her hadise ile bir kez daha görüyoruz. Türkiye'nin otomobili, işte bu projeye, bu anlayışla çok büyük önem veriyoruz. Mesele sadece otomobili üretmek değil, buradan ortaya çıkacak tecrübe ile dünyaya meydan okuyacak yeni ve iddialı bir çıkış ortaya koymaktır" sözleriyle son verdi.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE