banner731

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Genel Af ve Ceza İndirimi Açıklaması! Af Yasası Ne Zaman Meclise Gelecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika af yasası açıklaması! Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Cuma naması çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Genel af ve ceza indirimi hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan detayları paylaştı... Peki genel af ve ceza indiriminde son durum ne? Af yasası ne zaman Meclise gelecek? İşte ayrıntılar...

GÜNDEM 07.06.2019, 14:12 07.06.2019, 14:25
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Genel Af ve Ceza İndirimi Açıklaması! Af Yasası Ne Zaman Meclise Gelecek?

Milyonlarca mahkum ve yakınını ilgilendiren son dakika af açıklaması geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı gazetecilere açıklamalarda bulundu.

23 HAZİRAN İSTANBUL SEÇİMLERİ

"İnanıyorum ki özellikle İstanbul dışına çıkmış vatandaşlarımızın, İstanbullu hemşehrilerimizin bu seçim için geri dönüşleri çok ama çok önemli, zira bu demokratik görevlerini tüm İstanbullu hemşehrilerimizin hakkıyla yerine getirmeleri büyük önem arz ediyor.

Milletvekilleri arkadaşlarımız İstanbul dışında yoğun bir şekilde çalışıyor. İllerden vatandaşlarımızı İstanbul'a döndürme konusunda çalışıyorlar. İstanbul'da sandıklarda seçmenimiz görevini yerine getirecektir. Sandığa gitmeyen seçmeni sıfıra yakın konuma getirmek çok önemli." 

KUZEY KIBRIS PETROL NOKTALARI

"Bizler şu anda münhasır ekonomik bölgelerde, özellikle Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimin, Türk soydaşlarımızın haklarını sonuna kadar korumakta kararlıyız. Onun için de şu anda yeni aldığımız sondaj gemileri olsun, arama noktasındaki gemilerimiz olsun bunlar da bölgeye intikal ediyorlar. Onların da çalışmaları var. Onların korumaları noktasında yine Silahlı Kuvvetlerimizin ilgili fırkateynler olsun hepsi bölgedeler.

Bölgenin bir defa çıkacak olan tüm neması, yani bu petrol noktasında olabilir başka olabilir, bunların hepsinden Güney Kıbrıs'ın nasıl hakları varsa aynı şekilde uluslararası hukuka göre Kuzey Kıbrıs'taki Türk soydaşlarımızın da hakları var. Bu hakları kimse kusura bakmasın biz hiç ilgisi alakası olmayanlara da yedirtmeyiz."

GENEL AF VE CEZA İNDİRİMİ

Erdoğan, af yasası ile ilgili soruyu ise "Adalet Bakanlığımız bu çalışmaları yürütüyor, netleştiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız" şeklinde yanıtladı.

Peki, af yasası kimleri kapsayacak? Af yasasının içeriğinde hangi suçlar olacak ve hangi suçlar af kapsamına alınmayacak?

Erdoğan'ın açıklaması ardında kapsama alınacak suçlar ve infaz süreleri hakkında yapılan araştırmalara göre;

Ceza infaz süreleri düşürülecek ve adli suçlarda infaz süresi yüzde 66'dan 50'ye çekilecek

Ceza infaz süreleri düşürülecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Adli suçlarda yüzde 66 olan bu sürenin yüzde 50'ye doğru çekilmesi üzerinde duruluyor. Bu düzenleme ile aynı zamanda 2004 öncesine dönülecek. 2004 yılında çıkartılan Ceza İnfaz Kanununa göre cezaevinde kalma süresi yüzde 66'a yükseltilmişti.

10 yıl hapis cezası alanın cezaevinde  yatma süresi 6 yıl 6 aydan 5 yıla inecek

 Bu durumda 10 yıl hapis cezası alan bir kişi mevcut sistemde 6 yıl 6 ay cezaevinde kalırken bu süre yeni düzenleme ile 5 yıla inecek. Düzenleme geriye doğru yürüyeceği için cezasının yüzde 50'sini çekenler cezaevinden çıkacak.

Denetimli serbestlik süresi 2 yıldan 3 yıla çıkacak

Şartlı tahliye için gereken 2 yıllık infaz süresi 3 yıla çıkarılıyor.

Terör suçlarına kesinlikle indirim ya da af uygulanmayacak

Terör suçları için ise ayrı bir infaz oranı uygulanıyor. Ancak yapılan hazırlıkta terör suçlarına ilişkin herhangi bir indirim yapılması öngörülmüyor.

Af kapsamına girmeyecek suçlar:

Atatürk'e, meclise, cumhurbaşkanına hakaret

Anayasa 

Terör ve devlete karşı işlenen casusluk suçları

Silahlı isyan girişimi 

Tecavüz ve cinsel saldırı

Kadın ve çocuk cinayetine süre indirimi değil arttırma uygulanacak

Toplumu derinden etkileyen ve kamu vicdanını sızlatan kadına şiddet kadın cinayetleri, çocuklara yönelik her türlü cinsel istismar ve cinayetler için ise ayrı bir düzenleme yapılması planlanıyor. Bu suçlar için cezaevinde kalış sürelerinin arttırılması düşünülüyor. Bu kapsamda kadın cinayetleri içns en az 40 yıl, çocuk suçlarında da 50 yıl cezaevinde kalması üzerinde duruluyor. Bu yönde bir düzenleme yapılması bile cezaevinde bulunanların indirimden yararlanması ve cezalarını mevcut sisteme göre çekmeden dışarı çıkmalarına izin verilmeyecek.

Açık cezaevine nakiller arttırılacak

 Hükümlülerin açık cezaevine alınma sürelerinin gözden geçirilmesi de masada bulunuyor. Daha kısa sürede açık cezaevine geçişler sağlanarak cezaevlerindeki sıkıntı giderilmeye çalışılacak.

Ekonomik basit suçlar için hapis değil para cezası

Aralarında ekonomik suçlar ile ilgili maddelerinde bulunduğu bazı suçlar için verilen hapis cezasının para cezasına çevrilmesi düşünülüyor. Hangi suçların bu kapsama alınabileceğine bakılıyor.

Yorumlar (55)
Hulya gurdal 6 ay önce
Secim öncesi olsaydı inanabilirdim secim sonrasına bırakılan bir dahaki seçime kadar olmuyor.inanmak zor.olacaksa secim öncesi olsun
Gülcan 6 ay önce
Benim oğluma 5ay önce iftira atıldı mahkeme oldu ilk mahkeme oğluma ceza verildi iftira atan geldi oğlumun olmadığını söyledi boş yere yatıy or kurban olurum yardım edin
Nevin çetin 6 ay önce
Seçim öncesi olsun küçücük çocuklar var lutfen
Selda dagasar 6 ay önce
Çocuklarımız için seçimden önce istiyoruz Lütfen bir an önce affı çıkarttım çocuklarımız perişan oluyor
AHMET ÇELİK 6 ay önce
REİSİM SEÇİMDEN ÖNCE VER AFİ FAYDASİ OLUR
zul2yha murat 6 ay önce
Çocuk istismarına af yok diyorsunuz ama severek kaçıp evlendiler peki konu çocuk istismarı ne olur benim esimde aftan yararlansin kızım biri isteyerek onun bununla isteyerek yatıyor ama yaşı küçük oluyor kız kendi kabul ediyor isteyerek zorlama olmuyor diye peki suç bunda erkeğin mi konusuda çocuk istismarı ne olur bu kader mahkumlarinuda düşünün büyüklerim duyun sesimizi
Erkan nergis 6 ay önce
Sn baskanlm seçimden önce clkarln cocuklarlmlz perisan durumda
Fenasi Kerim 6 ay önce
Diplomasız af çıkarıyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın