Cumhurbaşkanı Erdoğan, güvenli bölgede Suriyelilere bahçeli evler yapmak istediklerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün son dakika canlı yayında yaptığı basın açıklamasında Suriye sınırında 900 kilometre karelik güvenli bölgeden vazgeçip 450 kilometre karelik bir güvenlik alanı oluşturmayı planladıklarını ve bu bölge içerisinde, Suriyelilere 200-250 metrekare kapalı toplamda 500 metre kare bahçeli ev yapmak istediklerini söyledi. Erdoğan ayrıca yaptığı açıklamalarda, bahçeli evlerin yanı sıra hastane, okul ve iş yerleri yapacaklarını ve Suriyelilere iş imkanı sağlamayı hedeflediklerini duyurdu. işte ayrıntılar..

GÜNDEM 16.09.2019, 21:17 16.09.2019, 23:22

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün İran Cumhurbaşkanı ve Rusya Başkanı Putin ile 5. Kez bir araya geldi. Son olarak yaptığı canlı yayında, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Suriyeliler konusunda ve güvenli bölge konusunda bazı açıklamalarda bulundu.

500 METRE KARELİK BAHÇELİ EV

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce Suriye sınırında 900 km karelik güvenli bölge oluşturmayı planladıklarını fakat son olarak yapılan görüşmeler sonrası batıdan doğuya uzanan toplamda 450 km karelik bir alana güvenli bölge oluşturmayı planladıklarını söyledi. Erdoğan, Suriye sınırında konteyner ve çadırlarda yaşayan Suriyeliler ile Türkiye’de bulunan Suriyelilere 200-250 metre karelik kapalı alana sahip toplamda 500 metre karelik bahçeli evler yapmak istediklerini ve bu konuyu daha önceden Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı ile görüştüklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyelilere yapılacak olan evlerin haricinde ayrıca, güvenli bölgenin daha insancıl yaşanabilmesi için hastane, okul ve farklı alanlarda fabrikalar ve iş yerleri açacaklarını ve bu şekilde Suriyelilerin iş sahibi yapmalarını hedeflediklerini açıkladı. Erdoğan Suriyelilere ev yapma konusunda daha önceden de bazı açıklamalarda bulunmuş ve özellikle muhalefet kanadından çok sert eleştirilere hedef olmuştu.

ÖZTRAK NE DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın planlarına sert tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, ‘’ Erdoğan’ın güvenli bölgeden anladığı; sınırlarımızda Suriyelilere 250-300 metrekare evlerin inşa edilmesiymiş. Evlerin etrafına da şöyle 100-150 metrekarede bahçe yaparsak şahane olacakmış. Biz de ekleyelim, bu evlerin yüzme havuzları ve jakuzileri eksik. Yetmez, bir de AK Parti Belediyelerinin elindeki ihtiyaç fazlası arabalardan Suriyelilere birer tane de hediye edildi mi, çok şükür Suriye sorunu diye bir sorunumuz kalmaz’’ dedi.

Yorumlar (53)
Rizeli 1 ay önce
Sen önce üniversiteden mezun olup da hala işsiz gezen ve kyk borcu ödenmediği için de haciz gelen gençleri düşün ey Erdoğan! Vatanını satıp da burda can korkusuyla sığınma talep eden insansı varlıklara değil!
ZIRTABOZ 1 ay önce
ÖNCE % 70 OY VERMEYI KESIN
Sözde aynı gemide 1 ay önce
Bu bir şaka olmalı ya Yok vAllahi şaka olsun diyecek sözüm beddualarım tükendi Allahım sana havale ediyorum
User 1 ay önce
Keşke Türk halkında iş imkanı sunulsa da üniversite mezunu gençler işsizlik sebebiyle intihar etmeseler...
Murat 1 ay önce
TC i vatandaşı işsizlik den yokluktan çaresizlik den birbirini yiyor.Hergun islenen cinayetler cig gibi büyüyen boşanmalar aile içi şiddet ve bunlarin tek sebebi yokluk ama sn reis suriyeliye devletin bütün imkânlarıni açıyor.
Cemil uyar 1 ay önce
Hala Suriyelileri koruyor Biz bu vatanı kanla aldık can verdik Suriyeliler gelsin otursun yesin içsin işsizlere iş verilsin diye değil.. bu güzel vatanımızı iyice çıkmaza sokuyorsunuz ülkemiz Suriyeli istilasına döndü sayın cumhurbaşkanımıza Suriyelileri kendi villasının yanına kapm kurdursunda anlasın çektiğimiz sıkıntıları. Yeter artık ALLAH tan korkun biraz. Önünde sonunda bizi kendi ülkemize sığdırmayacak bu Suriyeliler neden ekmek iş ev verirsiniz bizim vergilerimizle neden onlara iş ev hastahane imkanı oluşturuyorsunuz amacınız nedir bu güzel vatanımızın evlatlatlarının suçu ne bize bunu anlatın Ne yapmak istiyorsunuz da bu Suriyeliler bu kadar bizden dahi önemli... ALLAH tan korkun bu Suriyelileri vatanımızda istemiyoruz
Bıkkın 1 ay önce
Tövbe tövbeeee kufretmicem ...
Murat 1 ay önce
Keşke şu Suriyelilere verilen değerin 3/1 TC i vatandaşına verilseydi.Bugün sokak köpeğine bile bukadar değer veren bir ülke olarak
çöl haydutu 1 ay önce
finansman avrupa olsa mantıklı aslın da. defolup giderler basımızdan.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın