Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan Ziyaretinde Önemli Açıklamalarda Bulundu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Macaristan ziyareti kapsamında basın mensuplarına hem ikili ilişkiler hem de Türkiye'nin önemli gündem maddeleri hakkında açıklamalarda bulunuyor...

GÜNDEM 09.10.2018, 13:17 09.10.2018, 13:28
Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan Ziyaretinde Önemli Açıklamalarda Bulundu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Macaristan ziyareti kapsamında basın mensuplarına düzenlenen basın toplantısı ile önemli açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan açıklamasında ikili ilişkilerin güçlendirilmesi, ekonomik iş birliği ve inşaat projeleri hakkında önemli maddelere değinirken buna ek olarak Türkiye'ye yapılan ekonomik saldırıları ve Türkiye'de yaşanan Suriyeli sığınmacılar konusunda da açıklamalarda bulundu. 

Türkiye - Macaristan İş Formu Toplantısı Yapıldı 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban düzenlenen Türkiye - Macaristan iş formu toplantısı sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyareti esnasında alınan önemli kararları açıklarken, işbirliği yapılacak olan alanlar hakkında da bilgilendirmede bulundu. 

Macaristan İle Ticaret Hacmi 6 Milyar Avroya Çıkarılacak 

Türkiye ile Macaristan arasındaki ticari ilişkileri de değerlendiren Erdoğan hükümet olarak amaçlarının bu tutarı 6 milyar avroya taşımak istediklerini söyledi. Erdoğan açıklamasında "İş adamlarımıza vize kolaylığı buradaki yatırımları şüphesiz büyütecektir.

Türkiye ve Macaristan arasındaki ilişkiyi güçlendirmede iş adamlarına büyük görev düşüyor. Macar ve trük ekonomileri birbirleriyle rekabet eden değil birbirini tamamlayan ekonomileridir. Ürünlerimizin Avrupa ulaşmasında Macaristan’ı bir üs olarak görüyoruz. Macaristan sadece geçiş güzergahı değil, ürünlerin depolanması ve Avrupa’ya ihraç edilmesi konusunda merkez haline gelmelidir." dedi. 

Ekonomik Saldırıların Sebebi Türkiye'yi Bazı Kararları Almaya Zorlamaktır

Son dönemde özellikle de Amerika tarafından uygulanan ekonomik yaptırımlara da değinen Erdoğan "Ekonomik saldırıların hedefi Türkiye’nin milli menfaatleriyle çelişen konuları kabul ettirme gayretidir. Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta güvenliğini sağlamak için adımları belli çevreleri rahatsız etmiştir.

4 bin km kareden fazla alanı teröristlerden temizledik. Avrupa Birliği, Türkiye’ye verdiği sözü tutmadı. Mülteci meselesi çözümünde uluslararası toplum sorumluluklarını yerine getirmedi. Hatta botlar delinerek ölüme terk edilmiştir. Güvenli bölgeler oluşturma teklifimiz sabote edilmiştir.

Çözümsüzlüğün faturasını önce Suriye halkı sonra komşu ülkeler ödemek zorunda kalmıştır. Türkiye’nin ekonomisinin temelleri sağlamdır. Türk ekonomisini ve bankacılık sistemini kimse çökertemeyecektir. AB ile Gümrük Birliği hala güncellenmedi. Macaristan diğer AB ülkelerinden bu süreçte destek bekliyoruz." dedi. 

Kamupersoneli.net - Ankara 

Yorumlar (0)