Cumhurbaşkanı Erdoğan: Putin ve Trump'la Görüşüp Gerilimi Yumuşattık

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularına yanıtladı. Erdoğan, Putin ve Trump'a bölgede suların ısınmasının doğru olmayacağını ilettiğini söyledi. Putin ve Trump'la yapılan görüşmeler sonucunda gerilimin düştüğünü söyledi.

GÜNDEM 13.04.2018, 15:16 13.04.2018, 15:54
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Putin ve Trump'la Görüşüp Gerilimi Yumuşattık

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularına yanıtladı. Erdoğan, Putin ve Trump'a bölgede suların ısınmasının doğru olmayacağını ilettiğini söyledi.

Erdoğanın konuşmasını satırbaşları:

Erdoğan, "Putin ve Trump ile görüşmelerde Suriye'yi ele aldık. Suriye'deki barışın temini için neler yapılabiliri konuştuk. Barışın tesisi ile bölgede yaşanan trajedinin sona ermesi temennimiz oldu. Duma ve Doğu Guta'daki gelişmeler can yakıcı, felaket adımlarıydı. Bunların ben de video çekimleri vardı. Putin'in özel temsilcisine de verdim. Gelen özel temsilci ile de bunları konuştuk. Sayın Trump ile de konuları etraflıca ele aldık.

Sürece yaklaşımlarını sergilerken kendilerine ifadem, kimyasal silahların kullanılması sürecine koalison tutumunun önemli olduğunu, bizim tutumumuzun kararlı olduğunu belirttim.

Kimyasal silahlar konusunda sert bir tutumumuz var. Kimyasal silahların dışında konvansiyonel silahları da gözardı edemeyiz. Kimyasal silahlarla mı insanlar daha çok ölüyor, konvansiyonel silahlarla mı? Konvansiyonel silahlarla da insanları acımasızca öldürüyorlar.

Başta ABD olmak üzere, Rusya ve tüm koalisyon ülkelerinin yumuşamasını istiyoruz. Meseleyi barışla noktalamak, havayı yumuşatmak gerek. bizim mücadelemiz teröristlerle bir mücadeledir, batının bunu bilmesi lazım."

Yorumlar (0)