Cumhurbaşkanı Erdoğan Sigarada Yeni Uygulamayı Duyurdu: 20 Bin TL Cezası Var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir kez daha gündeme getirdiği sigaradaki tek tip paket uygulaması hayata geçirilecek. Tek tip paket uygulamasının alt yapısı 2016 yılında hazırlanmaya başlamıştı ve 5 Aralık'ta hayata geçirilecek. Ayrıca 20 bin TL cezanın olacağı ifade edildi.

GÜNDEM 21.10.2019, 11:33
Cumhurbaşkanı Erdoğan Sigarada Yeni Uygulamayı Duyurdu: 20 Bin TL Cezası Var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sigara hakkında yeni açıklamalarda bulundu ve tek paket uygulaması hakkında bilgiler verdi.

Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında "Artık sigara paketlerinin üzerinde hiçbir ilgi çekici, özendirici hiçbir unsurun bulunmasına müsaade etmeyeceğiz. Açık alan yerine açık sınırlanmış alan tarifi üzerinde çalışıyoruz. Yurt dışında oldukça yaygın olan ve 'duman odaları' diye tarif edilen sigara içme ortamlarını biz de devreye alacağız." ifedelerine yer verdi.

5 ARALIK'TA HAYATA GEÇİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir kez daha dile getirdiği sigarada standart paket uygulamasına ise 5 Aralık'tan itibaren geçilmesi planlanıyor. Düzenlemeyle sigara paketleri tek tip olacak ve paket üzerinde logo kullanımı tarih olacak.

20 BİN TL CEZASI VAR

Satış alanlarında sigaralar görünen alanlardan kaldırılarak tezgah altında kapalı dolaplarda muhafaza edilecek. Uygulama aykırı davrananlara yönelik ise 20 bin TL para cezası ve 20 gün işletme kapatma cezası öngörülüyor. Para cezasının yanı sıra kural ihlalinde ısrar edenlere ise her defasında yirmi günden bir aya kadar kapatma cezası verilecek.

Yorumlar (0)