Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriyelilere 'Kapıları Açmak Zorunda Kalırız' Demişti ! AB'den İlk Tepki Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan güvenli bölge hakkında yaptığı açıklamalarında Suriye'de Güvenli Bölge oluşturulmadığı takdirde kapıları açmak zorunda kalınacağını bunu ABD ile birlikte yapmanın daha uygun olacağını belirtmişti. Bunun üzerine konu hakkında Avrupa Birliğinden ilk tepki geldi.

GÜNDEM 06.09.2019, 10:18
Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriyelilere 'Kapıları Açmak Zorunda Kalırız' Demişti ! AB'den İlk Tepki Geldi

Euronews Türkçe'nin aktardığı habere göre Avrupa Komisyonu Sözcüsü Natacha Bertaud açıklamalarında geçtiğimiz hafta AB ve Türkiye arasında gerçekleşen temaslarda her iki tarafın da yapılan göç anlaşmasına bağlı kalacağını teyit ettiğini hatırlattı.

"GÜVENİMİZ DEVAM EDİYOR" 

Sözcü konu ile ilgili olarak açıklamalarında "İyi niyetlerle bu anlaşma temelinde Türk ortaklarımızla hareket edebileceğimize olan güvenimiz devam ediyor" ifadelerine yer verdi.

Bertuad "AB söz verdiği yardımları vermedi" ifadesine ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu. Bu bağlamda sözcü Bertuad'ın açıklamaları şöyle oldu:

"Sığınmacılar için 2015 yılında Türkiye'de kurulan tesislere destek vermeye devam ediyoruz ve bu desteğimiz Türkiye'de bulunan sığınmacıların yaşam koşullarına ve güvenliğine önemli seviyede katkıda bulunuyor. Bu alana ayrılan 6 milyar euroluk fonun bugüne kadar 5,6 milyar euroluk bölümünü aktardığımızı hatırlatmak isteriz. Geri kalan kısım da kısa süre içerisinde aktarılacak."

Ayrıca Bertuad üzerinde anlaşılmış olan bu miktarın dışındaki talepler konusunda diyaloğa her zaman açık olduklarını da vurguladı.

Yorumlar (1)
Sami 3 ay önce
Destek veriyorlar da adamlar bize güvenmiyor bir şey yapıyorsak direk oraya veriyor desteği elden para verme işine sıcak bakmıyor adamlar nedense.